Ромић: Одлука о закону о имунитету Српске неће имати правно дејство
- Република Српска има Закон о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ, јер је ријеч о крњем саставу Уставног суда БиХ у којем не сједи ниједан судија из Републике Српске - рекао је Ромић Срни.
Ромић је навео да ће крњи Уставни суд БиХ да цијени уставност Закона о имунитету Српске с обзиром на одредбе Устава БиХ, а који ни у једном свом члану не говори о имунитету било којег органа на нивоу БиХ, поготово на нивоу Републике Српске и Федерације БиХ.
- То значи да се Устав БиХ у свој суштини не би ни бавио имунитетима на нивоу Републике Српске и ФБиХ нити предвиђа неку врсту имунитета - појаснио је Ромић, који је и асистент на бањалучком Правном факултету.
Ромић је подсјетио да Закон о имунитету Републике Српске предвиђа да изабрани представници у законодавној и извршној власти у Народној скупштини, Влади и предсједник Републике не могу одговарати за дјела учињена у вршењу службених радњи, односно свих послова који су у опису извршних органа власти.
- Ова одредба је врло примјењива и на друге правне системе у Европи. Овакво законодавно овлаштење познају европске државе, односно државе које су данас пуноправне чланице ЕУ, чак и државе чланице које су биле оснивачи ЕУ - истакао је Ромић.
Он је навео да у односу на ЕУ ово уопште није спорна одредба, односно не може бити критикована са аспекта неусклађености са правним поретком ЕУ.
Крњи Уставни суд БиХ заказао је за четвртак, 14. новембра, пленарну сједницу на чијем је дневном реду захтјев четири делегата Дома народа Парламентарне скупштине БиХ за оцјену усклађености чланова Закона о имунитету Републике Српске са Уставом БиХ.
Подносиоци овог захтјева пред крњим Уставним судом су делагати Шефик Џаферовић, Џенан Ђонлагић, Џемал Смајић и Сафет Софтић.