latinica  ћирилица
10/11/2024 |  10:36 | Аутор: СРНА

Ђурђевић Стаменковски: Србија и Српска треба да се усагласе у питањима породице и демографије

Министар за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски рекла је у интервјуу за Срну да Србија и Република Српска треба да се усагласе по питањима породице и демографије, те додала да се у наредним годинама планира оснивање фонда "Дјеца нам се рађала".
Милица Ђурђевић Стаменковски (Фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr) -
Милица Ђурђевић Стаменковски (Фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr)

На питање колико је за идентитет Срба у Србији, Републици Српској и свуда у свијету важно очување породице и традиционалних вриједности, она је истакла да је у српском идентитету породица веома важна категорија, те најавила да крајем године планира окупљање свих српских повратника из иностранства у Србију.

Стаменковски је навела да млади у Србији треба да знају шта је Република Српска и да ту лекцију имају и у уџбенику.

Она је указала да су ови простори "гребени спаса" за породичне вриједности и да то треба да буде дио имиџа Србије.

Говорећи о резултатима досадашње пронаталитетне политике у Србији и наредним корацима, Стаменковски је рекла да ће резултати садашњих популационих мјера бити видљиви тек за најмање пет година, те као још једну мјеру најавила да се креће у дијалог са привредницима и великим компанијама да ускладе рад по мјери породице, као и да је 87 одсто младих у Србији заинтересовано за заснивање породице.

УСАГЛАСИТИ ОДНОС У ОБЛАСТИ ПОРОДИЦЕ И ДЕМОГРАФИЈЕ С ОБЈЕ СТРАНЕ ДРИНЕ

Када је ријеч о сарадњи Србије и Републике Српске у области породице и демографије и помоћи Србије, Стаменковски је напоменула да је Министарство за бригу о породици и демографију Србије издвојило 10 милиона динара /85.550 евра/ за подршку пројектима у три локалне самоуправе у Српској који се тичу дјеце и породице.

- Верујем да ће Српска на прави начин расподелити средства која јесу скромна, али симболично су представљала нашу жељу да се укључимо у популациону политику у самој Републици Српској - навела је она.

Према њеним ријечима, у наредним годинама радиће се на озбиљан начин и на оснивању фонда "Дјеца нам се рађала", који је предвиђен Декларацијом Свесрпског сабора, јер је то од стратешког значаја и мора пажљиво да се пројектује.

- Ту нема шале, то су врло озбиљни пројекти на којима желимо темељно да радимо. Свакако желимо и по препорукама Свесрпског сабора, а и по нашем осећају да усагласимо манифестације, скупове, догађаје и однос према тој теми са обе стране Дрине - истакла је Стаменковски.

Она је подсјетила да је недавно код предсједника Српске Милорада Додика покренула иницијативу за одржавање манифестације "Дани породице" и у Српској, по угледу на исту манифестацију у Србији, те додала да се и локална самоуправа Вишеграда сагласила да идуће године централна манифестација буде одржана у том граду у Српској због амбијента и низа разних специфичности.

- Наравно, сваке године ћемо бирати други град, али важно је да почнемо. Важно је да усаглашавамо ту традицију и да та пракса постоји са обе стране Дрине. Важно је и да ћемо бити присутни на терену Републике Српске. Ја сам за неколико месеци тамо била два пута. Једини сам министар из Владе Србије у историји, како су ми рекли у локалној самоуправи, који је обишао општину Рогатица - навела је Стаменковски.

Она је рекла да су то општине које су веома важне за оне који се баве демографијом, јер, нажалост, ту је врло драматична ситуација, али снажењем таквих општина може много тога да се промијени, те додала да је обећала сваки вид подршке Србије, колико закони и друге процедуралне могућности допуштају.

МЛАДИ ТРЕБА ДА ЗНАЈУ ШТА ЈЕ РЕПУБЛИКА СРПСКА

Када је ријеч о екскурзијама, циљ је да дјеца из Српске и из Србије упознају Републику Српску, указала је Стаменковски и испричала лични примјер када је свом братанцу из Шумадије, одакле је и она, који је дошао да је посјети у министарству, поклонила књигу "Историја Републике Српске".

- Он има само 17 година. Написала сам му у посвети да ми Шумадинци морамо да бринемо о нашем народу ма где се налази, да посебно пригрлимо нашу браћу са те стране Дрине, која долазе и која су тамо, да они у нама имају упориште, да у нама имају уточиште. Када сам му прочитала то што сам написала, он је заплакао - рекла је она.

Појашњавајући зашто о овоме прича, Стаменковски је навела да млади људи и генерације које долазе треба да знају шта је Република Српска, да морају да имају лекцију у уџбенику о Републици Српској, али не само у уџбенику, него да о Српској чују и у својој породици, медијима, различитим јавним и установама културе, али и уопште у јавном простору.

Према њеним ријечима, они треба да знају да је Република Српска само формално настала у Дејтону, али да су њено родно мјесто њени гробови, њене жртве, њене хумке, свака породица која је себе уткала и усадила у темеље Републике Српске.

- Када то будемо разумели и када мој /братанац/ Никола буде разумео емоције Николе у Требињу, Николе у Бањалуци, као што и Никола из Бањалуке треба да пригрли и свог брата у Београду или било где у Србији, тада ће наше споне бити толико чврсте да не постоји било која страна интервенција која ће то моћи да разруши и разори - рекла је Стаменковски.

Она је истакла да Срби треба да се држе заједно и као политички субјекти, и као људи, и као народ, као једна духовна цјелина, као јединствени организам, као једна породица.

КРЕЋЕ СЕ У ДИЈАЛОГ СА ПРИВРЕДНИЦИМА И ВЕЛИКИМ КОМПАНИЈАМА ДА СЕ УСКЛАДИ РАД ПО МЈЕРИ ПОРОДИЦЕ

Када је ријеч о новим пронаталитетним мјерама, Стаменковски је напоменула да Министарство за бригу о породици и демографију Србије намјерава да у наредном периоду, осим популационих мјера и финансијских подстицаја, с циљем побољшања атмосфере, крене у дијалог са привредницима, са великим компанијама које могу да поштују критеријуме, да ускладе рад и родитељство, те да буду по мјери породице.

- Да се мајке или очеви, жене или мушкарци који желе да постану родитељи, не осећају несигурно у тим компанијама због своје жеље да се остваре као родитељи, да не буде доведен у питање посао женама зато што желе да постану мајке или да прошире своју породицу - истакла је она, наводећи да је привреда важан амбијент за креирање цијеле атмосфере по мјери породице.

КРАЈЕМ ГОДИНЕ ОКУПЉАЊЕ СВИХ КОЈИ СУ СЕ ВРАТИЛИ ИЗ ИНОСТРАНСТВА У СРБИЈУ

Говорећи о важности очувања породице и традиционалних вриједности за идентитет српског народа, Стаменковски је рекла да је у српском идентитету породица веома важна категорија, те да се може много учинити када је ријеч о повратницима из иностранства у Србију и Српску, јер они имају мотив да се врате ако им се у иностранству намећу неке новокомпоноване вриједности и погрешни обрасци понашања, уз деградирање просвјете.

- Сусретала сам многе такве људе и крајем године планирамо окупљање свих наших повратника из иностранства, дијаспоре и расејања како бисмо чули њихове приче, а већина њих због тога долази овде зато што верује да су ови простори `гребени спаса` за породичне вредности, дакле, острва која чувају тај концепт. На томе нам завиде и многи суверенисти у Европи говоре да је Србија узор и нада за све њих да породица као вредност неће бити угашена и превазиђена у целој Европи - навела је Стаменковски.

На констатацију да се и неки странци управо због тога пресељавају у Србију, она је рекла да је то тачно и да треба да буде дио српског имиџа, јер Србија не може привући некога великим платама и пензијама, социјалним давањима, него том специфичношћу и односом према породичним вриједностима, оним чега нема нигдје другдје у Европи.

Зато се, додала је Стаменковски, и ради тако агресивно на томе да се Срби тих вриједности одрекну, али да она вјерује да се то неће десити, јер српски карактер пружа гаранцију да ће Срби опстати без обзира на све изазове са којима су се суочавали.

- Ми смо на том карактеру изградили државу, и са једне и са друге стране Дрине, ми смо на том карактеру изградили наше манастире, споменике културе, писмо, језик, песме, нашу етику, естетику. Оног часа када би тај карактер био сломљен, овај народ би практично био исписан из историје. Али, мислим да такви апокалиптични сценарији нису реални, јер наш народ ипак даје подршку оним политичким структурама које воде о томе рачуна - истакла је Стаменковски.

Стаменковски је интервјуу Срни навела да са у садашњој Влади Србије говори о породичним, духовним вриједностима, јер то раније није била политичка тема, па се дешава да долази и до реакције оних коју покушавају нешто друго да направе.

У СРБИЈИ 87 ОДСТО МЛАДИХ ЗАИНТЕРЕСОВАНО ДА ЗАСНУЈЕ ПОРОДИЦУ

Када је ријеч о повратној информацији да ли су млади заинтересовани за пронаталитетне мјере, Стаменковски је напоменула да посљедња истраживања биљеже да је 87 одсто испитаника у млађој категорији у Србији заинтересовано да заснује породицу и постане родитељ, што показује да породичне вриједности живе у генетском коду Срба, али да динамика живота у 21. вијеку не иде наруку породици и родитељство се одлаже.

- Породичне вредности се нагризају неким увезеним идејама које стижу из иностранства и које су се већ дубоко запатиле и укорениле у одређеним западним државама. Али имунитет нашег народа са обе стране Дрине, то желим посебно да нагласим, управо је у породичним вредностима. Породица је та вредност која код нас никада није имала алтернативу - указала је Стаменковски.

Стаменковски је рекла да су Срби као народ губили и животе и слободу и државу, и економију, посао, врло често све што чини егзистенцију, али да су увијек чували оно што чини њихову есенцију, а то је породица.

- Много је важно што је српски народ, пре свега говорим и о руководству са обе стране Дрине, породицу сада поставио на прво место. Кренули смо сви заједно ка промовисању и породичних вредности, али и са свеобухватном стратегијом демографске отпорности и обнове - навела је она.

Када је ријеч о постојећим пронаталитетним мјерама у Србији, Стаменковски је констатовала да демографски изазови захтијевају стратешко планирање и да ће се прави резултати свега тога уочити тек за најмање пет година.

- Наша демографска отпорност се гради постепеним корацима, `циглу по циглу` и мислим да је пре свега важно што је Влада Србије у овом мандату препознала колико је стање врло сложено и захтева хитну реакцију и мере. Зато смо повећали родитељски додатак, који је тренутно највећи на Балкану - напоменула је она.

Стаменковски је навела да је Србија конкурентна, када је ријеч о издвајањима за новорођенчад, најјачим економијама свијета, да има велика издвајања за подршку родитељству, па за прво дијете даје 500.000 динара /4.277 евра/, 600.000 динара /5.133 евра/ за друго, за треће 2.280.000 динара /19.500 евра/, а за четврто 3.180.000 динара /27.206 евра/, што се исплаћује у ратама, уз додатак од 135.000 динара /1.155 евра/ једнократне подршке за рођење другог и трећег дјетета.

Она је додала да и локалне самоуправе издвајају средства, као и да се ових дана активно ради и на промоцији још једне популационе мјере која се зове "Како стићи до крова над главом", гдје је за брачне парове са дјецом до годину дана намијењено 20.000 евра помоћи за куповину прве некретнине, стана или изградњу куће на територији Србије.

Стаменковски је истакла да је природни прираштај, односно фертилитет у земљама које су одступиле од традиционалних вриједности, као што су Француска и Њемачка, на нижем нивоу него у Србији и Српској, те да то говори да није све у новцу и економском стандарду, већ да су управо традиционалне вриједности и начин живота оно што је пресудно. /крај/вш/фото/видео