Побједом Трампа може се рачунати на стабилизацију прилика у БиХ (ВИДЕО)
Република Српска јасно је била позиционирана и гајила је жељу да се Трамп врати што се, додаје Додик, и остварило.
Не гледају исто на Трампову побједу у земљама Европске уније, прије свега због најављених царина на увоз.
То прије свих, не одговара Олафу Шолцу, Њемачкој и њеној ауто-индустрији.
Колапс владајуће коалиције и повратак Трампа стварају нове ризике за највећу економију Европске уније, која је већ у забрињавајућем паду.
Република Српска никада није престала подржавати Доналда Трампа. Више је разлога за то.
Бајденова администрација била је неправедна и злонамјерна према српском народу.
Скрнављен је Дејтонски мировни споразум, вршен притисак на институције, а БиХ доведена у немогућу позицију да иде даље, упозорава предсједник Српске. Трампова администрација, на другој страни, даје шансу договору у БиХ.
- Највеће заслуге за рушење БиХ има администрација Бајдена, предвођена Марфијем и свим службеницима око њега. Зато мислимо да је побједа Трампа важна. Важна да се покушамо вратити на изворни Дејтон и ономе што је написано у међународном праву, све неправде и нелогичне ствари да вратимо у оквире Дејтона и Устава БиХ - казао је Додик.
На глобалном нивоу, могућа је стабилизација односа и мира, ако би, према ријечима предсједника Додика, дошло до састанка Трампа и руског предсједника Владимира Путина.
Озбиљан и моћан потез је, каже, чињеница да Трамп жели да разговара, а вјероватно, касније, и преговара са Путином о односима Америке и Русије.
- То ће бити и знак релаксације тих односа који ће, вјероватно, ићи слиједом скидања многих санкција које су уведене Русији и враћање Русије на међународну сцену. Као што видите, први који је већ подлегао томе је Шолц, који је изгубио владу, а био је заговорник те западне пропале политике санкционисања и изолације - нагласио је Додик.
Парламент би о повјерењу њемачкој влади требало да се изјасни 15. јануара.
У сваком случају, колапс владајуће коалиције у Њемачкој и повратак Доналда Трампа у Бијелу кућу нови су ризици за највећу економију Европске уније, која је већ у забрињавајућем паду.
- Већ сам одлучио да што прије буду нови избори. Одредио сам датум до којег се то може постићи ако се узму у обзир сви аспекти - изјавио је Олаф Шолц, њемачки канцелар.
Пад владе посљедица је унутрашњих спорова о начину подстицања раста њемачке економије.
Тачније, подстицања некада гиганта ауто-индрустрије, Фолксвагена, истичу аналитичари.
Управо би у овом сегменту, већ пољуљана њемачка привреда, могла да осјети највеће посљедице.
- Њемачка аутомобилска индустрија би највише могла бити погођена најављеним и врло вјероватним подизањем царина. Највише би могли бити погођени произвођачи аутомобила средње класе. У Њемачкој, Фолксваген и Опел - наводи Дамир Навотни - економски аналитичар из Загреба.
Да ће уведене царине бити велики ударац за њемачку економију, сагласан је и професор Љубодраг Савић.
Њемачка привреда је, упозорава, већ посрнула - велики гиганти суочени су с проблемима.
- Шта ће се заправо десити Њемачкој? Њемачка ће имати тих проблема, неће бити конкурентна, у односу на кинеске производе. Они могу да истрпе царине 20-25 одсто, Нијемци не могу. Али наставиће се тенденција која је започела још у вријеме пандемије и током сукоба у Украјини, да ће најбогатији Нијемци пресељавати свој бизнис у Америку - нагласио је Савић.
Тако ће, чини се, неке њемачке компаније спас њиховог пословања потражити у Америци, што није скоро забиљежено, каже Савић.
Пад привреде и пад владе уско су повезани. И сви су, упозорава, посљедица погрешних одлука Њемачке када је ријеч о кризи у Украјини.