Нико не угрожава насљеђе, закон из Српске прилагођен истовјетном у ФБиХ (ВИДЕО)
Република Српска оптужена је за напад на државу јер су из дефиниције појма "национални споменик" избачене ријечи "Босне и Херцеговине".
Истина је да је Српска само изједначила свој са истовјетним законом у Федерацији - каже за нашу телевизију члан Комисије Анђелина Ошап Гаћановић.
Открива да су бошњачки и хрватски члан, прошле године били сагласни да се брише одредница "Босне и Херцеговине" иза ријечи "национални споменици", што обесмишљава нападе на Српску због тог закона.
Са наметењем приче о тзв. државној имовини, учестало је проглашавање српског културно-историјског наслијеђа босанским.
Тако је по изврнутој логици политичког Сарајева, оставштина Немањића на овдашњим просторима "национални споменик Босне и Херцеговине".
Усвајањем закона, Народна скупштина предупређује отимачину, злоупотребе и усклађује терминологију са Анексом 8 у коме нема босанскохерцеговачких већ споменика српског, хрватског и бошњачког народа.
- Исти такав закон постоји у Федерацији БиХ и тамо такође нема наслова БиХ, дакле нико не угрожава наслијеђе у Федерацији, закон из Српске је прилогађен истовјетном закону у Федерацији и на крају одлуци високог представника из 2002. године - рекла је Ошап Гаћановић.
Ријеч је о одлуци тадашњег високог представника Волфганга Петрича који је наметнуо Закон о спровођењу одлука Комисије за заштину националних споменика.
Федерација га усваја без одреднице "Босне и Херцеговине" у члану 2, док Народној скупштини из ОХР-а шаљу превод истовјетне одлуке али са том одредницом уз националне споменике.
Република Српска само исправља грешку при преводу од прије 22 године.
- Српској је дата надлежност за све националне споменике на својој територији да предузима и доноси правне, административне и тегхничке ммјере потребне за заштиту, конзервацију, презентацију и у очување тих споменика - навела је Жељка Стојичић, министарка просвјете и културе Републике Српске.
Колико су неоправдани напади на Републику Српску због усвојеног закона, говори и чињеница да се Комисија за заштиту националних споменика на сједници у фебруару прошле године била усагласила да из својих одлука брише термин "Босне и Херцеговине" иза ријечи национални споменици и то управо на приједлог бошњачког члана Фарука Капиџића.
- Истина је да смо ми на 18-тој сједници Комисије расправљали о томе да требамо да користимо термин из Анекса 8, гдје пише само "национални споменик", а колега Фарук Капиоџић је био предлагач да скинемо БиХ како би се прилагодили тексту Анексу. Међутим колега се накнадно предомислио и одбио да усвоји записник. Неусвајањем тог записника одлучио је да блокира рад институције - додала је Ошап Гаћановић.
Федералним медијима Фарук Капиџић признао је да блокира рад Комисије.
Јер како каже иза уклањања назива "БиХ" из ријечи национални споменик се крије озбиљан великосрпски пројекат.
С обзиром на то да се јасно изјаснио за брисање те одреднице, о чему свједочи аудио запис, испада да је Капиџић дио те великосрпске завјере.