Од понедјељка у штрајку више од 4.000 здравствених радника
Из Синдиката "Заједно" поручују да се у болницама и домовима здравља неће обављати крвне претраге, зауставља се санитетски превоз, чак и зрачења онколошких пацијената, преноси портал "Индекс".
Овај синдикат тражи промјену уредбе о коефицијентима и повећање основице за најмање 20 одсто.
Крунослав Кушец, предсједник Синдиката "Заједно", рекао је да ће у штрајк бити укључене 54 здравствене установа на нивоу цијеле земље.
- То су домови здравља, КБЦ-ови, опште и жупанијске болнице - навео је он и додао да ће број установа касније бити и већи.
На питање хоће ли доћи до потпуног колапса здравственог система, он је рекао да колапс здравственог система траје већ дуже вријеме, а да ће почетком штрајка колапс бити израженији.
Он је додао да за штрајк нису добили подршку других синдиката у здравству, те додао да им је најважнија подршка њихових чланова, те позвао остале који су дискриминсани да се придруже штрајку.
Петра Медач Чорак, руководилац Одјељења медицинско-лабораторијске дијагностике у Синдикату "Заједно", рекла је да ће у Клиничком болничком центру у Загребу у штрајку бити Одјељење патологије и цитологије те Одјељење за клиничку радиологију.
- На одјелу патологије и цитологије неће се обрађивати узорци ткива на основу којих се доносе дијагнозе, попут утврђивања присутности карцинома. Такође, код нас се издају тијела покојника, али током штрајка преузимање тијела неће бити могуће - навела је она.
Према њеним ријечима, у радиолошком одјељењу неће се обављати магнетна резонанца, рендген, дензитометрија ни мамографија, као ни зрачење онколошких пацијената.
На питање је ли зрачење хитно, она је одговорила да зрачење није хитно, осим за пацијенте који су животно угрожени. "Да јест, тада листе чекања на зрачење и терапију не би биле по неколико мјесеци", додала је она.
Каже да очекује подршку пацијената и да се не боји незадовољства. "Виде у каквом смо стању, да смо растргани и да не стижемо све обавити. Разумијевање пацијената нам пуно значи", рекла је Чоракова.
Из Министарства здравства Хрватске саопштили су да су данас са синдикатом "Заједно" потписали Споразум о одређивању пријеко потребних послова који се морају непрекидно обављати, а пацијентима су поручили да могу бити мирни.
На основу споразума, пацијентима је осигурана сва потребна здравствена заштита која укључује преглед и основне дијагностичке поступке којима се код сваког болесника мора искључити хитно стање, а тиме и потреба провођења одговарајућих дијагностичких или терапијских поступака.
Осигурано је, како се наводи, и функционисање хитних служби у болници током 24 часа са свом расположивом потребном хитном дијагностиком ради утврђивања дијагноза које захтијевају хитно поступање.
- То укључује неодгодиве терапијске поступке без којих би могло доћи до погоршања основне болести или до компликација које би могле угрозити здравље и живот болесника - додају из министарства.
Хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је данас да не види разлога за најављени штрајк здравствених радника јер нису исцрпљене све могућности које нуди вијеће за провођење коефицијената.
Пленковић каже да штрајк организује само један синдикат док други то не подржавају те да питање коефицијената није предмет преговора него да то влада доноси једнострано.
Он је додао и да се плате у здравству из године у годину повећавају просјечно за 32 одсто.