latinica  ћирилица
08/11/2024 |  13:31 ⇒ 13:31 | Аутор: СРНА

Тужилаштво тражи да Превљаку хитно буде одузет пасош

Тужилаштво БиХ затражило је на рочишту да Суд БиХ осумњиченом за ратне злочине над српским становништвом бившем генералу такозване Армије БиХ Фикрету Превљаку хитно одузме пасош због могућност бјекства, те да му забрани путовања, уз обавезно јављање три пута у надлежну полицијску станицу.
Тужилаштво БиХ - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Тужилаштво БиХФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Тужилац Марјана Чобовић навела је да Превљак није био на лијечењу у Турској, како се тврди, јер према медицинској документацији коју је прибавило Тужилаштво терапија која му је прописана свела се на неке витамине.

Захтјев за забрану контактирања са свједоцма наведен је зато што би боравком на слободи могао утицати на свједоке.

Чобовићева је истакла да је Превљак осумњичен да је по командној одговорности починио кривично дјело ратног злочина против цивилног становништва српске националности и њихово затварање у логоре на подручју сарајевског насеља Храсница.

- Тражимо да му буде одузет пасош БиХ и да му не буде дозвољено издавање личне карте која је истекла - рекла је Чобовићева.

Она је додала да је Превљак осумњичен за ратне злочине који су почињени над српским становништвом које је затварано и злостављано у гаражама и подрумима у Храсници, одвођено на принудни рад, а на копању ровова много њих је погинуло.

- У затвореним логорима су злостављане жене и дјеца, а ти логори су били под контролом Превљака и држани су у нехуманим условима - истакла је Чобовићева и навела имена људи који су побијени.

Чобовићева је истакла да су затвореници српске националности, њих око 100, прво били затворени у школи "Алекса Шантић" у Храсници, а да су потом одведени у гараже и подруме, те да су и стражари који су их чували системски мучили затворенике.

- Постоје и писани и усмени налози, чиме их је изложио смртној опасности - навела је Чобовићева.

Она је данас поменула покојног Славка Јовичића који је такође прошао тортуру храсничких логора.

- О овим злочинима су свједочили Бошњаци, а свједочили су о злостављању и о убиствима и о рањавању - открила је Чобовићева.

Према њеним ријечима, Превљаку се ставља на терет и посуђивање заробљеника од Девете брдске бригаде његовој Четвртој моторизованој бригади, а који су кориштени за "радове" на првим линијама, којом приликом је више њих погинуло.

Она је навела да је од 30 заробљеника који су "посуђени" од Девете брдске бригаде враћено само њих 18, а да су остали погинули, те да о томе постоји 45 изјава и 20 материјалних доказа.

Она је нагласила да је Превљак као командант штаба 4. моторизоване бригаде такозване Армије БиХ починио злочин тако што је довођено српско становништво из Храснице, Соколовић колоније Бутмира.

Чобовићева је истакла да Неретљаку мора бити изречена мјера забране напуштања БиХ, а по том приједлогу Превљак ће моћи да се креће по цијелој БиХ с обзиром на то да има некретнине у Коњицу.

Она је напоменула да Превљаку треба одмах да буде одузет пасош, да постоји могућност бјекства с обзиром на то да је већ годину и по боравио у Турској, те да према медицинској документацији није на лијечењу нити узима било какву терапију.

- У Турској је боравио годину и по дана и само једанпут је долазио у БиХ - навела је Чобовићева и додала да Превљак тамо није боравио због лијечења, да је знао да је за њим расписана потјерница, те да постоје околности које указују на бјекство.

Чобовићева је навела да Превљак има стамбени простор у насељу Врапчићи и вилу у Бутмиру.

Превљаков адвокат Васвија Видовић је навела да је одбрана јуче сазнала шта му је стављено на терет, али се противи приједлогу мјере забране којом је Превљаку забрањено напуштање БиХ.

Видовићева сматра и да је неоснована могућност потенцијалног бјекства, јер се, како тврди, након сазнања о истрази одмах јавио адвокатима и дошао у БиХ.

Она је потврдила да је тачно да Турска не изручује осумњичене за кривична дјела ратног злочина, али да се Превљак уредно јавио и да ће се и даље одазивати сваком позиву.

Видовићева је истакла да његова супруга и дијете нису напуштали БиХ, осим у краћим периодима, те да он нема некретнине у Турској, што, како тврди, указује да не постоји могућност бјекства.

Она је затражила да се број јављања полицији смањи на два пута и додала да је Превљаку истекла лична карта и возачка дозвола.

- Његов посао је везан за Коњиц и било би неопходно да му се продуже ти документи - сматра Видовићева.

Она тврди да, што се тиче осталих мјера забране, Превљак свакако нема намјеру да контактира са свједоцима, те да приједлог да се три пута јавља надлежној полицијској управи претјеран и да треба да се смањи на два пута, јер Превљак због посла који обавља у Коњицу, понекад тамо остаје два-три дана.

Тужлаштво је остало код свог приједлога, а судија Енида Хаџиомеровић ће одлуку о мјерама забране донијети у законском року, речено је на рочишту.