Каран: Док Српска годинама упозорава на радикални исламизам, ФБиХ тај проблем гура под тепих (ВИДЕО)
- Тероризам је постао глобална пријетња. Па и сукоб у Гази је кренуо терористичким чином. Јако је важно знати да је тероризам као глобална пријетња увијек имао вјерске елементе. Код самог извршења, извршилац је можда најслабија карика - нагласио је Каран.
Каран је јасно нагласио да у БиХ постоји проблем са тероризмом.
- Од 2007. године до данас имамо терористичке акције у БиХ, од Мостара, Бугојна, Сарајева, Зворника па до овог посљедњег у Босанкој Крупи. Чињеница је да у БиХ имамо селефијске и вехабијске организације и покрете. Чињеница је да су овдје биле и војне формације које су биле терористичке организације, и све су имале везу са радикалним вјерским идејама - подвукао је Каран.
Каран је поручио да у ФБиХ не постоји воља да се суоче са проблемима тероризма.
- Бојим се да ће и овај случај остати на малољетнику као деликвенту и преступнику без рјешавања праве генезе. А то је проблем за цијелу БиХ. Тероризам нема граница. Ни овај случај није освијестио званичнике у ФБиХ, а и када га детектују то је тек почетак рјешавања проблема - истакао је Каран.
Сам тероризам има своју политичку позадину, што се најбоље може видјети у политичком Сарајеву.
- Овдје се не ради о ћутању, јер то је нека врста одобравања. Они су јавно и гласно стали у једну врсту заштите по нама узрока, а то је вјерска индокринација, ма шта она значила. Одмах да кажем није се лако ухватити у коштац са овим проблемима, али ћутањем и скривањем неће ништа постићи. Зато је ово и наш интерес, интерес Републике Српске да се овдје све изведе на чистац. Јасно је да у ФБиХ нема политичке воље за борбу против тероризма. Само су оснажили радикалне елементе. И ко може гарантовати да сутра нећемо имати поново неки терористички чин - подвукао је Каран.
Каран је истакао и значај сарадње МУП-а Републике Српске са европским безбједноносним агенцијама.
- Ми смо 2015. формирали једну управу која се бави свим овим питањима. Нема успјешне сарадње без сарадње свих безбједоносних агенција. Дали смо свој пуни допринос у многим међународним акцијама, и препознати смо као неко ко се на прави начин бори са организованим криминалом - додао је Каран.
Каран се дотакао и утицај западних амбасада у БиХ, које потпаљују наратив да све што долази из Србије или Русије у БиХ није добро.
- У БиХ постоји наратив који траје дуго о "српско -руском малигном утицају" на Републику Српску. Та невјероватна лаж и даље живи и егзистира, јер су на њему сковали и све ове посљедње лажи. Зато и не осуђују овакве терорситичке чинове, али хоће било којег писца и професора који из Србије и Русије пређе у Српску. Што је јако опасно и не води нас у релаксирајуће односе, већ само напротив - закључио је Каран.