Правосуће БиХ поново се поиграва српским жртвама; Фикрет Превљак на слободи (ВИДЕО)
Одузета су му документа, забрањена путовања и наређено јављање у надлежну полицијску станицу.
Потврдили су да је осумњичен за ратни злочин над српским цивилима у Храсници.
Из Републике Српске разочарани су спорошћу Тужилаштва које три деценије након рата отвара истрагу о злочинима над Србима у том сарајевском насељу.
Бивши генерал тзв. Армије БиХ и високи званичник СДА Фикрет Превљак почетак суђења за злочин над Србима из Сарајева дочекаће на слободи. За сада је у статусу осумњиченог за кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва почињеног против, како наводе из Тужилаштва БиХ, десетина жртава српске националности на подручју сарајевских насеља Храсница, Бутмир и Соколовић колонија у периоду 1992 - 1995, укључујући убиства, незаконита затварања, одвођење на присилни рад и друге облике нечовјечног поступања.
Изостављена су бројна силовања. Према кривичној пријави МУП-а Републике Српске из 1996. године постојале су чак "Јавне куће за интерну употребу" у коју су довођене Српкиње од 16 до 20 година.
У Храсници је било неколико логора-мучилишта кроз које је прошло близу 400 Срба. Судбина Здравка Глигоревића заробљеног у кући у Брадини посебно је болна. Брада коју је носио од студентских дана била је разлог за додатне батине, јавно су га показивали везаног у Храсници као војводу.
- Два дана је у стојећем ставу био привезан за бандеру и приказиван муслиманском народу као четнички командант са брадом. За то вријеме није добијао ни храну ни воду. Поред њега су дефиловале групе муслимана свих узраста, чак и дјеца од шест година, који су га тукли, пљували и мокрили по њему - наводе из МУП-а Српске.
Здравко Глигоревић је убијен хладним оружјем. Тек 2001. године пронађени су његови посмртни остаци уз ријеку Жељезницу.
Фикрет Превљак је од средине 1992. године па све до краја рата као командант 4. моторизоване бригаде тзв. Армије БиХ имао пуну контролу над Храсницом тако да је морао знати кроз какав пакао пролазе Срби.
- Храсница је један од симбола страдања Срба у Сарајеву у којој су се дешавале грозне ствари, од убистава, силовања и мучења. Фикрет Превљак није обичан војник. Довољно је подсјетити да је био командант 4. моторизоване бригаде која је била одговорна за злочине у Храсници. Такође, био је у пријатељским везама са породицим Изетбеговић. Због тога питамо да ли су то разлози због чега се чекало 30 година да се Превљак приведе лицу правде - рекао је в.д. директор Републичког Центра за истраживање рата ратних злочина, тражење несталих лица Српске Виктор Нуждић.
У једином досадашњем предмету који се бавио злочинима над Србима у Храсници почетком ове године, Суд БиХ потврдио је првостепену пресуду и ослободио тројицу припадника 4. моторизоване бригаде Сенада Ганџу, Заима Лаличића и Суљу Хебиба оптужби за незаконита затварања, силовања, мучења и убиства српских цивила.
- Ништа ново није ако кажемо да је постала пракса Суда БиХ да ослобађају злочинце муслимане који су радили злочине над Србима. Под командом Фикрета Превљака Срби у Храсници су преживјели ужасне злочине. Уосталом, цијела Храсница је била талац његових наредби и његовог понашања - рекао је предсједник савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић.
Фикрет Превљак је прошле године одселио у Турску, продао вриједну имовину у БиХ и населио се у граду Измиру гдје му је комшија био одбјегли злочинац Сакиб Махмуљин. То што се ипак вратио отвара питање да ли је постигао договор с правосуђем да не буде процесуиран?