Влада утврдила измјене и допуне Закона о девизном пословању
Предложене измјене и допуне Закона о девизном пословању имају за циљ даље унапређење функционисања тржишта и тржишне конкуренције у складу са преузетим међународним обавезама, унапређење начина извјештавања о кредитним пословима са иностранством и унапређење поступка лиценцирања мјењача и контроле обављања мјењачког пословања, саопштено је из Бироа Владе за односе с јавношћу.
Најзначајније разлике Приједлога у односу на Нацрт закона, које су резултат скупштинске расправе, као и извршених додатних консултација са Удружењем банака БиХ, односе се на то да се, поред прописаних, плаћање, наплаћивање и пренос може вршити у девизама у Републици Српској и за пренос девиза по захтјеву резидента, физичког лица на девизни рачун његовог члана уже породице код исте или друге банке, купопродају софтвера и других дигиталних производа на интернету, додаје се у саопштењу.
Законом о измјенама и допунама Закона о девизном пословању предложено је прецизирање института синдицираног кредита, односно кредита или зајма којег дужнику може одобрити група кредитора или зајмодаваца. Банка може учествовати у синдицираном кредиту или зајму који група страних кредитора одобрава нерезиденту, само под условом да уговори и прибави инструменте обезбјеђења на прописани начин, у циљу смањења ризика пласмана у иностранству домаће акумулације.
Влада утврдила Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о девизном пословању и Приједлог Закона о ученичком стандарду.
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) November 7, 2024
Опширније на линку https://t.co/wZjPpnrHkl pic.twitter.com/H30vgVEiKI
Влада Републике Српске утврдила је и Приједлог Закона о ученичком стандарду који је додатно унапријеђен у односу на текст тренутно важећег Закона из 2012. године.
Предложена нова законска рјешења допринијеће побољшању и унапређењу квалитета ученичког стандарда и васпитно-образовног система Републике Српске, наводи се у саопштењу.
Један од разлога доношења новог закона је усклађивање текста са Законом о средњем образовању и васпитању, успостављање рефералног механизма и примјена програма мјера безбједности и на установе ученичког стандарда.
Влада Српске усвојила је Информацију о стању у области пензијског и инвалидског осигурања у Републици Српској за 2023. годину.
Све пензије у 2023. години су исплаћене редовно, у року од пет до седам дана, за све кориснике и у Републици и ван Републике. Поред средстава по основу доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, недостајућа средства за исплату пензија и рад административне службе Фонда, у износу од 278,9 милиона КМ, обезбијеђена су из буџета Републике.
С обзиром на редовна и ванредна усклађивања прописана Законом, пензије су од 1. јануара 2013. до 31. децембра 2023. године укупно повећане 91,68 одсто.
Просјечна самостална пензија у децембру 2023. године је већа у односу на просјечну самосталну пензију у децембру 2022. године за 66 КМ или 13,89 одсто.
Влада Републике Српске донијела је и Рјешење о давању сагласности на Ред вожње у жељезничком путничком саобраћају за 2024/2025. годину, који треба да ступи на снагу 15. децембра.
Опширније о сједници Владе можете прочитати овдје.