latinica  ћирилица
07/11/2024 |  11:32 | Аутор: Агенције

Јубиларни фестивал филма Слободна зона

Режисер Небојша Слијепчевић отворио је јубиларни 20. филмски фестивал Слободна зона у београдском Сава центру, након чега је  приказан његов кратки играни филм "Човјек који није могао шутјети", добитник овогодишње Златне палме у Кану.
Кино сала - Фото: РТРС
Кино салаФото: РТРС

- Ово ће након Кана бити највеличанственија пројекција - рекао је Слијепчевић посјетиоцима у Плавој дворани Сава центра.

Подсјетио је да је његов први ауторски документарац "За четири године" (2007), био приказан управо овдје, Слијепчевић је напоменуо да су организатори фестивала препознали нешто у њему кад ни сам то није, и да су потом дали могућност да буду приказана сва његова остварења.

- Мени је ово најдражи фестивал, не само што ме прати кроз каријеру, већ је избор филмова фантастичан - напоменуо је редитељ. 

Филм "Човјек који није могао шутјети" говори о Томи Бузову, пензионисаном капетану ЈНА, који се једини побунио против ратног злочина над недужнима, због чега је и сам убијен.

У главним улогама су Горан Богдан, Драган Мићановић, Алексис Маненти, Силвио Мумелаш, Лара Некић и други.

Затим је приказан филм "Анора" Шона Бејкера, такође овјенчан Златном палмом.

Селекторка Слободне зоне Бранка Павловић је истакла да фестивал дугује велику захвалност на подршци и истрајности својим гледаоцима током двије деценије.

Према њеним ријечима, свијет посљедњих година није постао бољи, што не може бити учињено без нас и нашег ангажмана, а у филмовима на програму 20. Слободне зоне гледаоци ће видети "да се слобода лако губи, а тешко осваја".

Директор Слободне зоне Рајко Петровић је истакао да је Слободна зона почела у малој Дворани КЦ Београд, гдје је приказивано петнаестак филмова, а двије деценије касније фестивалски караван иде у четири града и у 15 сала.

Истовемено, Слободна зона је отворена у биоскопима Синеплекс кинима у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, а до 11. новембра на фестивалу ће бити приказано 70 документарних и играних остварења у 15 програмских цјелина.