latinica  ћирилица
06/11/2024 |  21:10 ⇒ 21:14 | Аутор: СРНА

Отворена изложба о Тимочанима у Сарајеву 1918. године

Државни секретар у Министарству културе Србије Дејан Антић отворио је вечерас на Палама изложбу архивских докумената под називом "Тимочани у Сарајеву 1918" посвећену ослобођењу Сарајева у Првом свјетском рату и војницима 14. пјешадијског пука Тимочке дивизије који су 6. новембра 1918. године донијели слободу овом граду.
Тимочани у Сарајеву 1918. - Фото: СРНА
Тимочани у Сарајеву 1918.Фото: СРНА

Аутори изложбе су директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић и Никола Милутиновић из Историјског архива "Тимочка крајина".

Мастиловић је истакао да је 6. новембар 1918. године један од најзначајнијих датума у новијој историји српског народа западно од Дрине и свих јужнословенских народа.

- Тог дана су јунаци Тимочке дивизије, тачније 14. пук под командом потпуковника Живана Ранковића - првог српског војника који је ступио на тло Сарајева, послије вјековног османског и аустроугарског ропства, донијели слободу на ове просторе, не само српском народу, већ и свим јужнословенским народима - објашњава Мастиловић.

Он је рекао да се, нажалост, данас тај велики датум у српској историји не прославља како би требало с обзиром на то да је деведесетих година прошлог вијека из Сарајева протјерано све што је подсјећало на тај датум, тако да нема ни Улице 6. новембра, ни Ранковићевог трга, ни Обале Степе Степановића.

- Данас тих обиљежја нема и некако смо у својој колективној култури памћења запоставили тај велики датум. Зато изложбом архивских докумената и фотографија обиљежавамо велики датум - 6. новембар који ће надам се и у будућности бити обиљежаван - рекао је Мастиловић и додао да је покренута иницијатива да буде подигнут споменик Тимочкој дивизији, српској војци која је донијела слободу.

Антић је истакао да је ова изложба веома значајна.

- И није случајно да се отвара вечерас, на годишњицу ослобођења Сарајеву у Првом свјетском рату. Тимочка дивизија је имала херојски и јуначки ратни пут од балканских ратова, прошла сву голготу и успјела да ослободи Србију и Сарајево - рекао је Антић новинарима прије отварања изложбе.

Он је навео да је 14. пјешадијски пук Тимочке дивизије ослободио Сарајево и да је то историјски тренутак који су чекале многе генерације Срба са ових простора и не само Срба, већ и становника БиХ који су осјећали несигурност у политичком систему какав је био Аустроугарска монархија.

- Донијели су слободу становништву Сарајева и БиХ, као и дух грађанства и мултикултурализма. Донијели су нешто чега данас, нажалост, у Сарајеву нема. Сви идеали и циљеви за које су се борили припадници Тимочке дивизије и у које су вјеровали становници БиХ 1918. године некако су пали у воду, јер данас имамо Сарајево које није мултиетничко и у којем нема мјеста за српски народ. У Сарајеву се врши ревизија историје - истакао је Антић, који је историчар.

Према његовим ријечима, ова изложба је лијеп тренутак у којем се види сарадња установа културе из Србије и Републике Српске.

Антић је навео да су организатори изложбе Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву, Историјски архив "Тимочка крајина" из Зајечара и Архив БиХ, тако да се на дјелу види политика коју заговарају предсједник Србије Александар Вучић и предсједник Републике Српске Милорад Додик, и то је све резултат Декларације о заштити националних и политичких права и заједничке будућности српског народа која је усвојена у јуну на Свесрпском сабору.

Директор Архива БиХ Данијела Мрда рекла је да Архив има дивну сарадњу са Државним архивом Србије и историјским архивима градова у Србији.

Она је навела да је са историјским фактима којима располажу архиви БиХ и Србије направљена сјајна изложба како би се отргнуло од заборава нешто што је некоректно пало у заборав, а то је особођење Сарајева 6. новембра 1918. године и улазак Тимочке дивизије у град.

Директор Историјског архива "Тимочка крајина" из Зајечара Велибор Тодоров каже да је изложба плод сарадње зајечарског Архива и Архива БиХ.

- У једном нашем разговору дошли смо до историјских чињеница да је 14. пук Тимочке дивизије 6. новембра 1918. године ослободио Сарајево. Онда смо кренули са реализацијом плана и пројекта па су колеге Никола Милутиновић и Драга Мастиловића радили истраживања и дошли до значајних података, докумената, фотографија у Војном архиву Србије и Архиву БиХ. Прикупљене податке представили смо вечерас широј јавности - изјавио је Тодоров и изразио наду да ће и даље сарађивати са Архивом БиХ.

Један од аутора изложбе историчар Никола Милутиновић оцијенио је да је изложба "Тимочани у Сарајеву 1918" веома значајна јер овај датум представља један од врло важних датума, не само за српски народ са друге стране Дрине, већ и у контексту стварања јужнословенске државе и настанка новог преломног доба на јужнословенском тлу.

- Жељели смо да призовемо сјећање на овај важан датум и да покажемо да удаљени простори, као што су сарајевски и наш Тимочки, могу бити повезани великим историјским тренуцима као што је 6. новембар - поручио је Милутиновић и додао да је циљ изложбе и очување културе сјећања на борце, хероје из тимочког краја.