Букејловић - Аглер: Посвећеност борби против корупције
Министар правде Републике Српске је информисао шефа Мисије ОЕБС у БиХ са Нацртом закона о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске те Приједлогом закона о измјени Закона о заштити лица која пријављују корупцију – по хитном поступку, који су усвојени на посљедњој сједници Народне скупштине Републике Српске.
- Брисањем родног идентитета из Кривичног законика Републике Српске врши се усклађивање са одредбама члана 10. Устава Републике Српске који прописује да су сви грађани у Републици Српској равноправни у слободама, правима и дужностима, једнаки пред законом те уживају исту правну заштиту - рекао је Букејловић.
Током састанка истакнута је посвећеност борби против корупције кроз свеобухватан приступ који укључује институционално јачање капацитета када је у питању борба против корупције, као и строжу и досљеднију примјену постојеће законске регулативе те њено унапређење.
Букејловић је навео да је измјенама Закона о заштити лица која пријављују корупцију коригује одредба која се односи на надлежност Комисије за спровођење Стратегије за борбу против корупције ради успостављања ефикаснијег и једноставнијег система поступања, и да је у току израда новог стратешког документа за борбу против корупције у Републици Српској.
- Израда Стратегије за борбу против корупције налази се у другој фази израде, односно дефинисања приоритета и мjера. Министарство правде одржало је низ састанака са циљним групама, односно правосуђем, невладиним организацијама, како би се упознало са стратешком платформом и дефинисало конкретне циљеве за сваку групу - прецизирао је министар Букејловић.
Било је ријечи и о наплати судских трошкова у парничним поступцима по тужбама за накнаду штете против Републике Српске, статусу браниоца људских права те цивилних жртава рата.
Саговорници су истакли да је досадашња сарадња Министарства правде Републике Српске и Мисије ОЕБС-а у БиХ била веома успјешна, те су изразили очекивање да ће се сарадња у том правцу наставити и у наредном периоду.