latinica  ћирилица
06/11/2024 |  15:39 ⇒ 16:49 | Аутор: СРНА

Ђенадија први пут предложио идеју размјене добара са државама под санкцијама

Сарадник-истраживач Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске Невен Ђенадија представио је данас у Москви на Међународном научном симпозијуму "Стварање будућности" први пут идеју која има за циљ да се уз помоћ вјештачке интелигенције развије платформа која ће омогућити размјену добара са државама под санкцијама или којима је укинут Свифт код и које нису у могућности да буду у међународном систему плаћања.
Невен Ђенадија у Москви - Фото: СРНА
Невен Ђенадија у МосквиФото: СРНА

Ђенадија је на панелу "Будућност дигиталних међународних односа", на којем су излагали и руски и међународни панелисти, представио идеју коју је назвао "БРИКС СВАПАИ".

- План је да се та платформа као пилот пројекат прво развије међу земљама БРИКС-а, које и имају највише санкција, али које се у посљедње вријеме све више групишу, јачају и траже начине за заједничко монетарно тржиште - објаснио је Срни Ђенадија, који је докторанд престижног Московског института за међународне односе.

Он је рекао да је СВАП зато што је ријеч о размјени добара, гдје ће АИ систем идентификовати понуде за увоз и извоз више фирми из, на примјер, Русије и Индије које ће једна другој слати робу, али ће се плаћање вршити унутар земаља, без прекограничног плаћања, уз подршку заједничке БРИКС банке и криптовалуте која би имала основу у злату.

- Управо развој ове криптовалуте је била једна од тема скорашњег Самита БРИКС-а у Казању, а идеја БРИКС СВАПАИ је одличан додатак на идеју БРИКС дигиталне валуте - нагласио је Ђенадија.

Према његовим ријечима, свака држава ће имати своју БРИКС банку и постојаће и централна БРИКС банка, а, осим тога, свака држава ће имати дата центар, одјељење које ће бити мост између компанија и АИ система за најбоље трговинске понуде за размјену.

- Тако, рецимо, тај дата центар сакупи понуде 100 руских фирми за увоз и извоз разних производа, те верификује те понуде у смислу да су оне валидне и да роба може одмах да се испоручи. Исто ураде дата центри у Египту, Индији, Бразилу и тамо исто њихови верификују понуде компанија. Онда све те понуде које су верификоване иду у АИ систем, који, наравно, брзином свјетлости спаја најбоље.

На примјер, компанија А у Русији извози нафту, компанија Б у Русији увози лијекове, а онда компанија Ц у Индији увози нафту, а компанија Д извози лијекове. АИ пронађе те парове и пошаље понуду компанијама да прихвате. Али, онда ова компанија из Индије која је увезла нафту не плаћа Русима, већ плаћа овој компанији из Индије која је извезла лијекове - истакао је Ђенадија концепт.

Он је навео да АИ прати да вриједност робе буде једнака, а ако случајно вриједност робе претекне, ту ускаче БРИКС централна банка која то поравна са дигиталном крипто валутом која може да се користи у каснијим размјенама.

- И тако исто руске фирме плате једна другој у рубљама. Новац остаје у држави, санкције су заобиђене, нема међудржавног плаћања, а роба испоручена и тако је трговина обављена - рекао је Ђенадија.

Он је навео да је у пракси то могуће извести.

- Могуће је направити такву АИ платформу, али би морало законодавство да се мијења - рекао је Ђенадија, који каже да идеја није једноставна, али је боља од тога да трговине нема и сигурно би тим државама помогла да премосте период до бољег рјешења или укидања санкција.

На овом скупу, коју је у понедјељак отворио министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, присуствује 3.000 учесника из 101 земље свијета, укључујући представнике администрације и привреде, научнике и инжењере, футуристе и прогностичаре, јавне личности, те представнике креативних индустрија из земаља БРИКС-а, ШОС-а, ЗНД-а и осталих.

Међународни научни симпозијум у Националном центру "Русија" у Москви на највишем нивоу представља платформу за дијалог о будућности новог свијета и поретка који је у настајању.

Четири кључне области које се разматрају на скупу су будућност цивилизација, будућност мултиполарног свијета, будућност човјека, те будућност технологије.

Догађај организује новоформирани Национални центар "Русија" у сарадњи са бројним руским министарствима, те низом руских владиних организација, удружења, друштава и покрета из свих сфера научног и друштвеног стваралаштва, укључујући Роскосмос, Росатом, Руску академија наука, Руски научни фонд, Агенцију за стратешке иницијативе, Савез архитеката Русије и остале.