latinica  ћирилица
05/11/2024 |  11:00 ⇒ 12:21 | Аутор: РТРС

Добој: Научно савјетовање о транспорту опасних материја; Вишковић: Законска регулатива у Српској веома уређена (ВИДЕО)

Доћи до закључака који ће помоћи да се ризици приликом транспорта опасних роба сведу на најмању могућу мјеру, основни је циљ научно-стручне конференције "Транспорт опасних материја", која је организована на Саобраћајном факултету у Добоју.
Добој, научни скуп - Фото: СРНА
Добој, научни скупФото: СРНА

Око 75 одсто опасних материја превози се друмским сабораћајем, а остатак жељезничким и ријечним, а највећи ризици превоза опасних материја су појаве пожара, експлозија и загађења животне средине.

Никола Брковић, директор логистике у компанији "Актрос" Прњавор рекао је да није исто да се превозе запаљиве материје, материје које су корозивне или отровне, све има своје услове, своје захтјеве, захтјева велику обуценост возача и опрему којом располажете.

- Многи утовари у Европи не дозвољавају у товаре без пролаза АДР тестова - каже он.

Синиша Сремац, професор Техничког факултета у Новом Саду истакао је да се највећи ризици јављају приликом логистичког подсистема и утовара и истовара у једног у други, гдје лица која долазе у додир са опасним материјама често нису упозната са чим долазе у контакт и понашају се тако као да је то нека друга врата робе.

Радован Вишковић, предсједник Владе Републике Српске каже да законска регулатива код нас, а и шире је можда најуређенија у том дијелу,  међутим каже, на транспорт опасних материја утиче, доста и других фактора не само законска регулатива.

- Морате имати адекватна возила, обучене људе, путну инфраструктуру, жељезничку инфраструктуру, све капацитете којим се превози та опасна материја. УН су већ приступиле измјени одређених категорија, прописи АДР који су важили за Европу су измјењени 2023. године, тако да су сада обухваћене и неке друге материје које до сада нису биле у неком посебном фокусу - истакао је Вишковић.