Добој: Научно савјетовање о транспорту опасних материја; Вишковић: Законска регулатива у Српској веома уређена (ВИДЕО)
Око 75 одсто опасних материја превози се друмским, остатак жељезничким и ријечним саобраћајем. Највећи ризици су пожар, експлозије и загађења животне средине.
Инжењер саобраћаја Никола Брковић ради у компанији која се бави превозом опасних материја. На седмичном нивоу превозе више од 200 тона, највише у међународном транспорту. Обученост возача, адекватност возила, путна инфраструктура, услови су за безбиједан транспорт.
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић данас је на Саобраћајном факултету у Добоју отворио међународни научни скуп, посвећен проблематици транспорта опасних роба. pic.twitter.com/VXuYMMPvZF
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) November 5, 2024
- Није исто да се превозе запаљиве материје, па материје које су корозивне или отровне, све имају своје услове и захтјеве - рекао је Никола Брковић директор логистике у компанији "Актрос" из Прњавора.
Опасна роба захтијева посебне услове за транспорт и складиштење. Акцидентне ситуације могу довести до далекосежних посљедица по здравље становништва и животну средину.
- Најчешће у промету су нафта и нафтни деривати, али има у промету и разних киселина, тако да много тога има што је у свакодневном промету, а што ми нисмо ни свјесни - каже Небојша Арсић, ректор Универзитета у Приштини са привременим сједиштем у Косовској Митровици.
Синиша Сремац, професор на Техничком факултету у Новом Саду сматра да се највећи ризици појављују приликом утовара и истовара, односно преласка из једног логистичког подсистема у други, гдје лица која долазе у додир са опасним материјама.
Збрињавање отпада који настане од опасних роба, кључно је за очување животне средине. У Србији годишње настане око 80 тона опасног отпада, од чега се између 30 и 40 одсто одлаже на незаконит начин.
- Један дио се третира, један се извози и још један дио нам је у тој сивој зони, који завршава углавном на нашим сметлиштима - каже Марко Роквић, представник компаније "Грин груп".
Међународни прописи који највећу пажњу придају безбиједности у овој области, мијењају се сваке двије године. Законска регулатива у Српској је најуређенија.
- Тако да су сада обухваћене неке друге врсте опасне материје које до сада скоро да нису биле у неком посебном фокусу, напомињем транспорт медицинског отпада, литијумских батерија, па зашто не рећи и угинулих животиња - нагласио је Радован Вишковић, предсједник Владе Републике Српске.
Премијер Вишковић истакао је да је ријеч о веома важном научном савјетовању, с обзиром да је дошло до измјена норми у вези са транспортом и категоризацијом опасних материја, те да очекује да се у наредном времену више пажње посвети едукацији лица која раде с опасним материјама. pic.twitter.com/e870nnlLat
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) November 5, 2024
Потписани су споразуми о пословно-техничкој сарадњи између Саобраћајног факултета Универзитета у Источном Сарајеву и Жељезницa Републике Српске, компанија "Интеграл инжењеринг" и "Карго логистик", те Института за грађевинарство , који ће студентима омогућити обављање стручне праксе.