Одржана конференција "Стратешки изазови опстанка и развоја Српске" (ВИДЕО)
На конференцији се говорило о рефлексији страних утицаја на Републику Српску као и о унутрашњим чиониоцима који разарају односе на простору БиХ.
Различити фактори из спољњег и унутрашњег окружења утичу на безбједност у Републици Српској, рекао је Митар Ковач, директор Безбједносног форума Бања Лука. Истакао је да грађани у Републици Српској и Федерацији треба да схвате да су они ти који креирају безбједносни аспект.
- Све посљедице сноси народ оба ентитета а нас посебно занима Република Српска и мислимо да ће и даље Република Српска дјеловати благотворно на односе у оквиру БиХ како не би долазило до екстремних односа на плану етничких и међувјерских односа - рекао је директор Безбједносног форума Бања Лука, Митар Ковач.
Ректор Независног унивезитета Бањалука Остоја Барашин истакао је да постоје три групе међународних фактора који дјелују на спровођење Дејтонског споразума и утичу на Републику Српску- то су америчка администрација, ОХР и Уставни суд БиХ.
- Послије свих ових година њиховог функционисања видимо да они раде све само не оно што је надлежност уставног суда. Доношење одлука које су увијек у супротности, најчешће интереса српског народа - додаје Барашин.
Да спољна политика САД утиче на политичку ситуацију на Балкану и Србе који ту живе, сматра и Драган Петровић, научни савјетник у Институту за међународну политику из Београда.
- Што се нас Срба тиче , мислим да ми треба да радимо на нашем јединству, унапређујемо наше привреде, позиције и потпуно је јасно да мултиполарни свијет са Русијом, Кином и Бриксом, је нешто што мијења свијет и чији ће се утицај повећавати - истакао је научни савјетник у Институту за међународну политику и привреду Београд, др Драган Петровић.
Фактор америчке администрације је веома значајан и не смијемо га занемарити, један је од закључака конференције. То се, како су навели учесници, види и кроз посљедице тренутне финансијске блокаде у којој Српска дјелује.