latinica  ћирилица
04/11/2024 |  09:19 | Аутор: СРНА

У Њемачкој покренут поступак против Шмита

Против Кристијана Шмита у Њемачкој је покренут поступак због кршења људских права који ће, уколико позитивно заврши по апеланта, дискредитовати овог њемачког дипломату, изјавио је професор међународног права Драган Дакић.
Кристијан Шмит - Фото: Уступљена фотографија
Кристијан ШмитФото: Уступљена фотографија

- Самим тим и све што је радио у претходном периоду било би поништено - рекао је Дакић.

Дакић је за Глас Српске рекао да стоји иза овог захтјева покренутог пред њемачким Омбудсманом за људска права, који се налази при Бундестагу и бави се преиспитивањем кршења људских права од својих држављана и дипломата, те додао да поступак и даље траје иако су прекршили све предвиђене рокове за доношење одлуке.

- Како су ме обавијестили, до кашњења је дошло због комплексности предмета, због чега су одлучили да читаву ствар одмах предају на другостепено одлучивање, односно о њој ће се изјаснити њемачки Бундестаг - истакао је Дакић.

Он је навео да је у тужбеном захтјеву тражио да повуку Шмита из БиХ, а да прије тога пониште сва акта које је донио.

- Затражио сам и да буде констатовано да су моја људска права била угрожена. Ако су она била угрожена, онда су и свих осталих који живе у БиХ. Видјећемо шта ће на крају бити - рекао је Дакић.

Дакић је оцијенио да Шмитво слање извјештаја о стању у БиХ Савјету безбједности УН представља још један његов покушај да се у очима међународне јавности легитимише као високи представник, а како би одговорност за своје досадашње активности приписао међународној заједници, а не држави БиХ или Њемачкој.

- Један од три начина да нешто буде приписиво међународној заједници, конкретно УН, јесте да прво постоји мандат Савјета безбједности, што у његовом случају није испуњено. Други начин је да редовно извјештава Савјет безбједности УН, што Шмит покушава да надомјести. И трећи да ово тијело верификује његова акта. Од свих ових елемената Шмит покушава искористити овај други - нагласио је Дакић.

Говорећи о питању имовине, он је навео да имовина не може бити спорна, јер припада ентитетима, као и да централизација која се покушава спровести, а што подразумијева да се и имовина преведе на заједнички ниво, није у духу, а ни по слову Дејтонског споразума.

- Оно што Шмит тренутно ради супротно је међународном праву, недозвољено и ништавно - нагласио је Дакић.

Он је истакао да је и неозбиљно тврдити да власти Републике Српске "раде на сецесионизму" јер то "није засновано на материјалним актима".

- Сматрам да извјештаји о напретку БиХ на европском путу, треба да буду утемељени на материјалним доказима о томе шта то наше власти раде. А сматрам да раде много на усклађивању правног поретка Републике Српске, односно БиХ, са правним тековинама ЕУ -  оцијенио је Дакић.

Према његовим ријечима, судски поступак против предсједника Републике Српске Милорада Додика је правни, али у исто вријеме политички мотивисан.

- Он се тренутно води само на домаћем нивоу и пресуда је одавно написана. Да има неког права до овог поступка никада не би ни дошло. То значи да право није једини оквир и мотив због којег се он води. Самим тим ограничавати ову борбу, само на ову арену, домаћу, није никако добро. Потребно је покренути поступке и пред међународним судовима - рекао је Дакић.