Тужилаштво саслушало 40 особа, изузети докази под заштитом полиције (ВИДЕО)
Више јавно тужилаштво саслушало је 40 особа - данас 14, а јуче 26. Исказе у Тужилаштву дао је већи број запослених у Министарству саобраћаја и инфраструктуре Србије, Завода за заштиту споменика културе Новог Сада , Инфраструктуре жељезница Србије, Саобраћајног института ЦИП, одговорни за реконструкцију Жељезничке станице, извођачи радова и пројектанти.
Одговорност за смрт 14 особа траже и грађани.
Троје тешко повређених који су хоспитализовани у Клиничком центру Војводине и даље је животно угрожено. Због порведа опасних по живот повријеђени мушкарац и двије жене и даље су на апаратима за вјештачко дисање.
- Сво троје су живи, то је најважније, за нијансу стабилније, али далеко је то од стабилног, тако да даље тече дијагностика, интервенције, по процедурама. И даље су животно угрожени, и даље у тешком стању - рекла је Весна Туркулов, директорка Клиничког центра Војводина.
Предсједник Владе Србије Милош Вучевић потврдио је да се интензивно ради на утврђивању кривичне и политичке одговорности за ову трагедију.
Сматра да је, да би се дошло до истине, потребно чути грађевинске експерте. Потом ће, каже, бити утврђена и политичка одговорност, на миран и одговоран начин.
- Много тога је непознато у овом тренутку, мора се рећи истина и то је врло комплексно питање. Да ли је рађено нешто, није рађено, ако јесте када је рађено и шта је рађено. Говорим о цијелој Жељезничкој станици, а затим како је дошло до те несреће, шта се десило, како је могуће да је та конструкција попустила, како је могуће да је одједанпут попусти. Много је дилема - рекао је Вучевић.
Предсједница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да је случај преузело Тужилаштво и да неће бити заштићених, нити ће, каже, ишта бити сакривено.
- Очекујем од свих институција да ураде свој посао и да , наравно, ти који су одговорни , одговарају. Морате пустити институције да раде свој посао - рекла је Брнабићева.
Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић рекао је да су материјални докази с мјеста трагедије на сигурном и да их обезбјеђује полиција. Да би се дошло до истине, каже, биће изузета и документација из Завода за заштиту споменика Новог Сада, која се односи на сагласност за реконструкцију, доградњу и адаптацију жељезничке станице.
- Нису они рекли да не треба да се изврши реконструкција, али је нису ни препоручили. Пројектант је очигледно урадио само оно што су они написали, они су то свели на двије интервенције које се тичу некаквих плоча и нису од суштинског каракатера везано за корозију. Вјероватно је и пројектант крив зашто то није узео у обзир - каже Дачић.
Поводом ове трагедије патријарх Порфирије је нагласио да бол народа треба преточити у молитву за настрадале и снагу њихових ближњих.
- Нека Господ подари онима који су трагично изгубили животе у Новом Саду Царство своје, а њиховим ближњима утјеху - поручио је патријарх.
У Војводини је други Дан жалости. Грађани широм Србије одају пошту страдалима, од којих су неки сахрањени данас, док ће остале жртве бити сахрањене сутра.