latinica  ћирилица
03/11/2024 |  09:03 ⇒ 14:01 | Аутор: РТРС

Шта морамо знати прије интерент куповине и "клика" за наруџбу? (ВИДЕО)

Популарна куповина из "фотеље" постала је свакодневница свима нама.
Онлајн шопинг (Фото: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO/илустрација) -
Онлајн шопинг (Фото: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO/илустрација)

У Српској је овај тренд у порасту, како због броја грађана који поручују са интернета, тако и због повећаног броја новоотворених онлајн предузећа.

Да ли је интерент куповина сигурна и шта морамо знати прије "клика" за наруџбу, питали смо Душана Срдића предсједника Удружења потрошача "Реакција".

- Експанзија саме куповине на интернету десила се за вријеме короне. Ово се води као куповина "на даљину". Да бисмо остварили поврат новца у класичној куповини, производ мора да има неку грешку, што у онлајн куповини није случај - додаје Срдић.

Каже, да када је ријеч о интернет куповини код нас, он додаје, да постоје проблеми, почевши од чињенице, да свако заинтересовано лице може да постане трговац, а да и нису и регистровани.

- Легалним трговцима стварамо вид нелојалне конкуренције, гдје немају могућност да се одбране. Они су и у систему пореских обавеза, што онлајн трговци нису. Остваривање права код легалног трговца је прописано законом, а код нелегалних није. Нама се потрошачи често јављају баш због тих ствари - додаје Срдић.

Напомиње, да се је веома тешко, у таквим ситуацијама, утврдити да је ли дошло до вида преваре.

Коментаришући појаву апликације Тему, Срдић напомиње, да то није једина онлајн платформа која је популарна у свијету.

- Оно што издваја Тему од свих осталих, јесте најагресивнији маркетинг на итернету, давање осјећаја супериорности потрошачима, омогућили су и играње, у смислу купона, бесплатних производа, а створен је и ефекат хитности, када видимо да одређени производи нестају, као и могућност бесплатне доставе - додаје Срдић, истичући да је маркетинг самих потрошача, круцијалан.