Вукојевић: Вјештачку интелигенцију треба да третирамо као веома информисане, али ипак ограничене људе (ВИДЕО)
- Већ двије године траје талас нове вјештачке интелигенције. Прво треба да објаснимо шта то није вјештачка интелигенција. Ми то симболички повезујемо да је то екстра напредно, да је то Никола Тесла или Алберт Ајнштајн, а то није тако. Она може да симулира рад људског мозга, а не да га копира преко машинског учења - истакао је Вукојевић.
Вјештачка интелигенција постоји од 1956. године.
- Ако би тражили праву дефиницију, то су рачунарски системи који могу преко симулирања неуронских мрежа да креирају нови садражај, био то текст, слика, аудио или видео. Све оне ствари које смо ми придодавали људској врсти сада може урадити и вјештачка интелигенција - рекао је Вукојевић.
Према његовим ријечима вјештачка интелигенција зависи од процеса тренинга, а он је веома скуп.
- Један процес тренинга кошта од 20 до 40 милијарди долара, дакле то је огроман новац - додао је Вукојевић.
Почетком новог миленијума само ријетки су имали могућност да креирају портале, сајтове, месанџер, али данас имамо сви паметне телефоне.
- То је нови алат код људи који имају зле намјере. Све оно што су до сада радили, сада могу да аутоматизују јавни простор са стотинама хиљада лажних вијести у секунди. Дакле може се лако загадити јавни простор да дођемо у ситуацију да више не знамо шта је лаж, истина, шта је добро или лоше - поручио је Вукојевић.
Постоје области у којима вјештачка интелигенција може јако помоћи, али и одмоћи.
- У медицини вјештачка интелгенција може да јако помогне у некаквим дијагнозима у истраживању нових лијекова. Али треба имати на уму да то нису роботи доктори, већ вјештачка интелигенција помаже докторима због великог броја података који они не могу обрадити за свог живота, да их брже апсорбују у позитвне ствари. Друга област је образовање, али нажалост он је први на тапету, и кад су добре и лоше стране. Проблем је што дјеца у основној школи већ то користе, али с друге стране велики број просвјетни радника нема тај капацитет. Дјеца с друге стране то пуно користе, и долазимо до проблема. Недавно смо имали анкету која је показала да нема дјетета у основној школи који не користи једну врсту вјештачке интелигенције - закључио је Вукојевић.