latinica  ћирилица
31/10/2024 |  19:22 ⇒ 20:19 | Аутор: РТРС

Бошњачки политичари и даље ћуте о терористичком нападу; Шта кажу у амбасадама? (ВИДЕО)

Ни седмицу од терористичког напада у Босанској Крупи, када је убијен полицајац, а други рањен, нема јасне осуде од бошњачких званичника и институција.
ПУ Босанска Крупа - Фото: РТРС
ПУ Босанска КрупаФото: РТРС

Са осудом нису журили ни из појединих амбасада, а неке су то учиниле тек након нашег дописа.

Док се јавност у Федерацији брани ћутањем, тамошњи медији објавили су прву исповијест рањеног полицајаца Авде Хасановића, који је потврдио да цијели случај има екстремистичку позадину.

Хасановић, рањени полицајац, послије отпуштања из кантоналне болнице у Бихаћу испричао је до сада непознате чињенице. Са колегом Озреном Мараном, који је у нападу убијен, био је на радном мјесту, када је у полицијску станицу ушао младић, узвикујући ријечи, какве су се широм свијета неријетко чуле приликом извршења терористичког акта.

- Када је улазио на врата, рекао је "Текбир, Алаху екбер. Говорим само истину" - рекао је Хасановић.

То је, по многима, потврда да је мотив за злочин био исламски радикализам. У Кантоналном тужилаштву напад су одмах окарактерисали као терористички акт. Да случај није само дјело малољетника, већ организације са идеологијом, сматрају у Одбору за безбједност Народне скупштине. С друге стране, бошњачки представници кажу да су инстуције обавиле свој дио посла.

- Забрињава чињеница што органи, посебно органи на нивоу БиХ, федерални који се баве тим и безбједносне агенције нису баш реаговале, или нису биле присутне или нису у јавности дали пажњу колико заслужује овај догађај - каже Илија Таминџија, замјеник предсједника Одбора за безбједност.

Посланик у НСРС Рамиз Салкић каже да "ако су Тужилаштво и институције које баве провођењем закона реаговале и провеле одређене радње, онда се не може казати да нема реакција".

А каква је била "реакција" показује одлука судије Сене Узуновић да, на приједлог Тужилаштва БиХ, лицима која се доводе у везу са малољетним починиоцем терористичког акта, одреди кућни притвор.

Премијер Српске Радован Вишковић пита како је могуће да нико не доводи у питање узроке који су довели до тога да четрнестогодишњак почини овакво кривично дијело.

- Каже малољетник па не одговара. А шта је са његовим родитељима, зашто они нису позвани на договорност ако је у питању малољетник Јел то значи да неко малољетник може да уради шта му се прохтје и да зато нема никакву одговорност? - пита Вишковић.

Пита Вишковић и зашто се не оглашавају дипломате, које увијек имају спреман коментар када је у питању Република Српска. Питали смо и ми. Дописе смо послали њемачкој, британској и америчкој амбасади. Из њемачке Амбасаде одговор још нисмо добили, у британској кажу да су напад одмах осудили на друштвеној мрежи Икс.

- Сваки напад на полицијске службенике на дужности, док служе својој заједници, је неприхватљив. Поздрављамо чињеницу да безбједносне агенције на различитим нивоима надлежности у БиХ истражују овај случај и надамо се правовременом резултату њихове истраге - речено је из Амбасаде Велике Британије.

Одговор америчке Амбасаде стигао је данас.

- Сједињене Америчке Државе дају пуну подршку домаћим органима за провођење закона у њиховим напорима да истраже овај гнусни чин. Осуђујемо сваки чин тероризма, насиља и екстремизма који угрожавају безбједност и стабилност БиХ - речено је из ове амбасаде.

Питали смо и шефа Делегације Европске уније у БиХ Луиђија Сореку који сматра да цијели случај мора бити приоритет за надлежне.

- Јасно је да очекујемо да ова истрага буде третирана као апсолутни приоритет. Неизбјежно, има овај безбједносни елемент у свему - рекао је Сорека.

Они који су задужени за безбједност у ФБиХ, Босанску Крупу ових дана, изгледа, заобилазе. Нема их ни у Новом Граду, гдје је живио полицајац Озрен Маран убијен у полицијској станици у Босанској Крупи. Његову породицу јуче је обишао министар безбједности Ненад Нешић, који је данас посјетио и рањеног полицајца Авду Хасановића.