Делегација Санкт Петербурга у Бањалуци; Потписан споразум о сарадњи научно-технолошких паркова (ВИДЕО)
Споразум о сарадњи са санктпетебуршким Технолошким парком, једним од водећих у Руској Федерацији, интеНзивираће сарадњу у области науке и истраживања, а дугорочно допринијети да балкански технолошки центар постане Бањалука.
- Дакле, научно истраживачки радници из Републике Српске и Санкт Петербурга моћи ће конкретније да сарађују, да заједнички развијају научно истраживачке радове, а то ће омогућити и сарадњу на нивоу Универзитета - рекао је Никола Драгојевић директор Научно-технолошког парка Републике Српске.
Министар за научнотехнолошки развој и високо образовања Жељко Будимир истакао је да ће овим споразумом бити операционализована сарадња са санктпетебуршким Технолошким парком, једним од водећих у Руској Федерацији.
- Омогућиће да прави мост између привреде и међународно научне сарадње буде Бањалука, преко које ћемо моћи да то ширимо на наша оба јавна Универзитет и да укључимо и младе људе који би требало овде да остану - додао је Будимир.
У будућности ће бити изграђена и нова зграда Технолошког парка, у којој ће обучени кадар радити на повезивању науке и привреде. Зато су добре праксе из Русије важне, нагласио је премијер Радован Вишковић на састнку са директором Технолошког парка Санкт Петербург. Олег Евгенијевич Јакимов очекује много резултата од посјете али и потписаног споразума.
И ресорно министарство привреде и предузетништва сматра да је за развој Српске важан технолошки напредак привреде.
- Нама треба помоћ Русије. Нама треба помоћ Технолошког парка Санкт Петербург. Нама требају њихова искуства, њихова достигнућа, постигнућа и сва унапређења у уквиру научно технолошког и било ког другог вида - каже Војин Митровић министар привреде и предузетништва Републике Српске.
У оквиру ове сарадње, на Природно-математичком факултету у Бањалуци је почео и старт ап камп "Камп- ап", за младе до 35 година. Циљ је да стекну практичне вјештине - како од идеје развити готов производ за тржиште. Суорганизатор кампа је Агенција за информационо-комуникационе технологије Републике Српске.
- Што се тиче саме Агенције то се огледа у неколико области, од којих се издвајају четири - вјештачка интелигенција, супер компјутинг, квантни компјутинг и напредне комуникације - рекао је Дражен Вишњић директор Агенције за информационо-комуникационе технологије Републике Српске.
На кампу, 70 учесника подијељених у 15 тимова креираће иновативне идеје, идентификовати проблеме и упознати се са кључним корацима у развоју једног стартапа.