Дијаб: Тероризам у Босанској Крупи опасан тренд с потенцијалом за ширење
- Тај догађај је уздрмао регион и подстакао расправе о томе колико спољни фактори, посебно ситуација на Блиском Истоку, утичу на локалне заједнице и доприносе могућности радикализације - рекао је Срни Дијаб.
Дијаб је истакао да националне и међународне безбједносне агенције већ годинама упозоравају на опасност од радикализованих појединаца и малих екстремистичких група, а да је од терористичких напада у Сарајеву и Зворнику јасно да БиХ није имуна на тероризам.
Према његовим ријечима, ратови и напетости на Блиском Истоку, посебно актуелни сукоби попут израелско-палестинског конфликта, заиста могу допринијети радикализацији младих у БиХ.
С обзиром на широку доступност информација преко друштвених мрежа, екстремистички садржаји који пропагирају насиље, често усмјерени против "непријатеља ислама", Дијаб сматра да могу допринијети индоктринацији младих.
- Ти наративи понекад подстичу солидарност и љутњу према западним интервенцијама у муслиманским земљама, што потенцијално може довести до радикализације. У БиХ, историјска рањивост, економске потешкоће и политичка нестабилност додатно олакшавају ширење екстремистичких идеја међу рањивим групама - упозорава Дијаб.
Истакао је да друштвени фактори и онлајн радикализација и даље представљају изазов, иако су безбједносне снаге у БиХ препознале овај проблем и проводе мјере превенције.
- Док ситуација на Блиском Истоку, укључујући актуелни сукоб у Гази, може подстакнути већи ризик од радикализације у БиХ, важан је нагласак на локалном контексту – социоекономској ситуацији и слабостима у друштвеној и образовној сфери - рекао је Дијаб.
Индикативно је, каже, да се БиХ суочава с дуготрајним безбједносним изазовима, те указао и на њену специфичну геополитичку позицију будући да ту пролазе миграцијски путеви који је чине додатно рањивом.
С обзиром на све веће безбједносне изазове, Дијаб је указао на неопходност интензивирања сарадње међу безбједносним агенцијама унутар БиХ, али и са међународним партнерима.
- Размјена информација и искустава с другим земљама може помоћи БиХ да унаприједи своје безбједносне протоколе. Овај напад представља јасан сигнал властима и друштву у БиХ о озбиљности пријетње коју представља тероризам - рекао је он.
Дијаб је нагласио да заштита грађана треба бити приоритет, а превенција и сарадња кључни алати у борби против екстремизма, те истакао потребу сталног улагања у безбједност и социјалне програме који ће адресирати узроке радикализације.
Када је ријеч о утицају Саудијске Арабије и других земаља Персијског залива на БиХ, Дијаб је рекао да је присутан у различитим аспектима друштвеног, политичког, економског и религијског живота с посебним нагласком на дјеловање вехабијског покрета.
- Овај утицај постао је значајан током и након рата у БиХ, а и данас обликује одређене сфере унутар земље, често изазивајући политичке и друштвене напетости - рекао је Дијаб.
Подсјетио је да су током и након рата, земље Залива, посебно Саудијска Арабија, знатно финансијски доприносиле обнови, те да се та подршка понекад повезује са промоцијом радикалнијих елемената унутар БиХ.
За Иран је рекао да је присутан од рата деведесетих година и да и даље има утицај кроз културне канале, али нема пресудну улогу у радикализацији, која се већином шири путем неформалних и онлајн мрежа.
Дијаб сматра да прави изазов долази од разних радикалних организација и појединаца који се користе идеологијама инспирисаним догађањима на Блиском Истоку.
- БиХ је, као и многе друге земље, суочена с изазовима реинтеграције лица која су се вратила из ратних зона Блиског Истока. То често укључује појединце који су били под утицајем радикалних идеологија дјелимично повезаних са вехабијским учењима. Таква појава ствара безбједносни ризик и изазива забринутост - закључио је Дијаб.