Сједница Савјета безбједности УН о Косову и Метохији
Сједницу Савјета безбједности УН, која ће се одржати у 16 часова по средњеевропском времену, сазвала је Швајцарска, која овог мјесеца предсједава тим тијелом.
Србију ће на сједници представљати министар спољних послова Марко Ђурић.
У новом извештају генерални секретар УН Антонио Гутерес оцијенио је да је атмосфера на сјеверу Косова и Метохије напета и да постоји могућност ескалације, и позвао све стране да поново потврде приврженост дијалогу уз посредовање ЕУ.
Он је у извјештају, који се односи на период од 16. марта до 15. септембра, навео да једнострани потези, попут затварања институција које финансира Београд, корака ка поновном отварању моста преко Ибра у Косовској Митровици, као и ограничења протока робе из централне Србије и имплементације нове монетарне политике, подижу тензије међу заједницама и институцијама.
- Такве акције не само да ремете свакодневни живот и социоекономска права оних на које утичу, већ и угрожавају колективни напредак и стабилност који су кључни за пут ка мирној и просперитетној будућности за све - навео је Гутерес и истакао да је потребно да се пронађе одговор на забринутост српске заједнице поводом могућих акција које се односе на здравствене и образовне институције на Косову и Метохији.
Од усвајања Резолуције 1244 Савјета безбједности УН, 10. јуна 1999. године, Савјет безбједности је до 2018. о Косову и Метохији расправљао четири пута годишње, од 2019. три пута, а од 2020. те сједнице се одржавају два пута годишње - у априлу и октобру.
Посљедња седница на којој се расправљало о шестомјесечном извјештају одржана је 22. априла и на њој је Србију представљао предсједник Србије Александар Вучић.