latinica  ћирилица
29/10/2024 |  19:52 ⇒ 19:52 | Аутор: СРНА

Ђурић: Указаћемо свима да је српски народ на Косову и Метохији гетоизиран

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић поручио је да ће Србија и на сутрашњој сједници Савјета безбједности УН указати на све дрскије и безочније јавне иступе премијера Аљбина Куртија и министра унутрашњих послова Џељаља Свечље и осталих званичника самопроглашеног Косова, који се сада већ јавно хвале да не намјеравају да успоставе заједницу српских општина.
Марко Ђурић (фото: ТАНЈУГ / Министарство спољних послова Србије) -
Марко Ђурић (фото: ТАНЈУГ / Министарство спољних послова Србије)

Ђурић је навео да се Приштина јавно хвали да не планира да поштује члан девет Бриселског споразума, којим је предвиђено да полиција на сјеверу Косова буде пропорционална становништву, што је не само шамар у лице међународној заједници, већ би требало да послужи и као позив на акцију

Он поручује да је Србији потребно више од извјештаја Унмика, а то је нулта толеранција и осуда гажења свих права Срба.

Ђурић је истакао да је оно што се дешавало између два извјештаја Унмика било страшно и да су Србима додатно ускраћена права.

- Куртијев режим је упао у привремене органе у којима ради 5.800 наших сународника, али оно што је још горе од тога је што су тим упадом онемогућене неке од најосновнијих услуга са српско становништво на сјеверу покрајине - изјавио је Ђурић из Њујорка.

Он је истакао да се на примјеру Срба на Косову види ко у међународној заједници жели да стане на страну не само Повеље УН, него најосновнијих принципа хуманости, јер је цијели један народ у Европи у 21. вијеку изолован и гетоизиран.

Ђурић је најавио да ће на сједници Савјета безбједности УН говорити и о 86 српских политичких затвореника.

- То су људи који су вансудски задржани или под монтираним процесима, или она варијанта људи који дођу да траже своју имовину која је узурпирана, па онда неко измисли да су тобоже учествовали у ратним злочинима оног момента када су затражили имовину. А оног момента ако повуку захтјев, онда престају да буду ратни злочинци - појаснио је Ђурић.

Он је напоменуо да су десетине Срба незаконито ухапшене, од којих неки само зато што су учествовали на барикадама и на мирним протестима.

- Од међународне заједнице тражимо јасну и јавну нулту толеранцију према једностраним и некоординисаним потезима који имају за циљ етничко чишћење Срба са Косова и Метохије. Тражимо снажно спровођење Бриселског споразума и формирање Заједнице српских општина. Захтијевамо и тражимо повратак Срба у полицијске и правосудне органе и одржавање фер и слободних демократских избора у покрајини - рекао је Ђурић.

Он је нагласио да су ови захтјеви минимум минимума који свако ко жели нормализацију односа, без обзира на став о статусу Косова, треба да подржи.

Савјет безбједности УН расправљаће сутра о извјештају генералног секретара УН Антонија Гутереса о раду УНМИК-а у периоду од 16. марта до 15. септембра.

Сједницу која ће бити одржана у 16.00 часова по средњеевропском времену у Њујорку, сазвала је Швајцарска, која овог мјесеца предсједава тим тијелом, објављено је на сајту Савјета безбједности.

Посљедња сједница на којој се расправљало о шестомесечном извештају одржана је 22. априла и Србију је тада представљао предсједник Александар Вучић.