latinica  ћирилица
29/10/2024 |  19:16 ⇒ 19:59 | Аутор: РТРС

Након седам мјесеци бошњачке блокаде, Приједлог закона о Уставном суду упућен у редовну процедуру (ВИДЕО)

Приједлог закона о Уставном суду БиХ којим се, између осталог, предвиђа замјена страних судија домаћим, а који је у парламентарну процедуру упутио делегат СДС-а Желимир Нешковић, биће разматран по редовној процедури, одлучено је на сједници Дома народа Парламентарне скупштине БиХ.
Дом народа ПС БиХ - Фото: Уступљена фотографија
Дом народа ПС БиХФото: Уступљена фотографија

Након вишемјесечне блокаде, Клуб Бошњака вратио се у делегатске клупе. Појашњено је да закон није ни могао бити повучен са дневног реда, 18. марта започете, сједнице. О његовој судбини одредиће се Уставноправна комисија овог дома. Из СНСД-а најављују да ће у процедуру послати свој приједлог закона о замјени страних судија домаћим у Уставном суду БиХ.

Пословник Дома народа допушта да предлагач свој закон повуче са дневног реда 24 часа прије засједања, али не и када је сједница почела, а дневни ред усвојен. Стога је, каже члан Колегијума Никола Шпирић, повлачењем свог закона Нешковић злоупотријебљен, с циљем да се по вољи бошњачког Клуба не допусти ни покушај расправе о начелима приједлога закона о Уставном суду БиХ.

- Ово је клуб народа у множини, а не једног народа. Кад сви схватимо дефиницију другог дома биће нам лакше, отворићемо расправу не само о реформи Уставног суда БиХ, него о свим отвореним питањима у БиХ. Бјежање од расправе једнако је подстрекавању даљег неповјерења - додао је замјеник предсједавајућег Дома народа ПС БиХ Никола Шпирић.

А да је повјерења било на релацији Бошњака и Хрвата и хитна процедура и Нешковићев приједлог закона о Уставном суду БиХ могли су још 18. марта бити стављени ад акта. Бошњачки клуб и тада је имао обећање предсједавајућег Дома народа Драгана Човића да ће прихватити хитну процедуру, али не и закон, но предсједавајући овог клуба Шефик Џаферовић каже да су свих ових мјесеци осигуравали своје механизме, што крњи Уставни суд БиХ у суштини и јесте.

- Није ствар повјерења, ми смо одговорни људи и ја нећу да зависим ни од чега кад могу да имам своје механизме када проводим политику, доносим одлуке и тако даље - наводи Џаферовић.

Џаферовићев одговор је бар у дијелу хрватског Клуба одјекнуо управо као изостанак повјерења. И поред договора Бошњака са предсједавајућем Дома народа Драганом Човићем, као члан Уставно правне комисије и у своје лично име Марина Пендеш поручује:

- Добро ћу ишчитати и почети и ја тумачити Устав, шта значи има ли или нема уставног основа. Може ли држава у којој постоји в. представник, међународне снаге и странци судије у ЕУ? - наводи она.

СДС-ов Желимир Нешковић, који је прије 15-так дана свој приједлог закона повукао, тврди да то није учинио под притиском.

- Ја никакве притиске нисам имао, али сам присуствовао свакодневним јавним порукама према мени да сам ја тај који блокира - наводи Нешковић.

Делегат у Клубу српског народа Дома народа БиХ Радован Ковачевић најавио је да ће у процедуру послати нови Приједлог закона о замјени страних судија домаћим у Уставном суду БиХ. Тиме питање спорног Уставног суда БиХ остаје у Дому народа.

- Потпуно је јасно да су исти назвали и Клуб Бошњака и Нешковића, да би Нешковић добио компензацију у виду награде из киндер јајета - наводи Ковачевић.