Скраћена процедура за Закон о ПДВ-у
Образлажући свој захтјев, Нешковић је рекао да је хитна процедура потребна имајући у виду стање економије, привреде и пољопривреде у БиХ, велику незапосленост, те лошу конкуренстност домаћих производа на међународном плану.
Нешковић је навео да се предложеним законом штити најугроженији слој становништва и да земље окружења имају слично рјешење.
Замјеник предсједавајућег Дома народа Никола Шпирић оцијенио је да је ријеч о неозбиљном законском приједлогу и да је потребно да уз њега стоји јасна рачуница ко ће колико добити, односно изгубити од таквих рјешења.
- Игра са ПДВ-ом може бити скупа - упозорио је Шпирић.
Наводећи да је за годину дана од ослобађања плаћања ПДВ-а за донирану храну тај износ достигао 135.000 КМ, Шпирић је конставовао да је израда закона скупља од ефеката.
- Када год је била расправа о ПДВ-у, УО УИО упозоравао је да се овим измјенама треба прићи одговорно и да онај који предлаже, мора доћи са анализом ефеката јер игра са ПДВ-ом може бити скупа - истакао је Шпирић и подсјетио на став УО УИО да је увођење диференцираних стопа коплексна операција са широким дијапазоном импликација.
Шпирић је навео да је УО УИО надлежан за покретање и припрему законских прописа о ПДВ-у, али да се у пракси води утакмица ко ће коју социјалну категорију циљати измјенама закона без ефеката, попут закона о донираној храни.
Констатујући да се ради о законском приједлогом којим је обухваћена група производа од виталног значаја, Шпирић је рекао да ће умјесто хитне подржати скраћену процедуру.
- Онај ко предлаже закон мора прибавити сагласност УО УИО, ако је хитна процедура, прекршићемо законе - рекао је Шпирић.
Нешковићев приједлог закона подржали су хрватски делегати Илија Цвитановић и Златко Милетић, при чему је Цвитановић био за скраћену процедуру како би се размотрило да ли ће крајњи корисници имати корист од укидања ПДВ-а на храну и лијекове.
ПДВ, према овом приједлогу, не би био обрачунаван на све врсте хљеба, све врсте млијека, лијекове и помоћна љековита средства и здравствена помагала, сточну храну без концентрата, сјемена и садни материјал, те учила, информационе и комуникационе технологије за предшколско, основно, средње и високо образовање.