Закон о Уставном суду БиХ упућен у редовну процедуру
Претходно су делегати одбацили приједлог закључка Клуба Бошњака да се закон, који је био предложен по хитној процедури, повуче са дневног реда сједнице, који је утврђен још у марту, када је ова сједница започета.
Дом народа одбацио је и захтјев за разматрање приједлога закона по хитној процедури, као и по скраћеној процедури.
Након што је у марту у дневни ред сједнице Дома народа уврштен Нешковићев захтјев да се Приједлог закона о Уставном суду БиХ разматра по хитном поступку, бошњачки делегати су напустили сједницу тврдећи да се ради о неуставном закону и све до данас ова сједница није настављена.
У међувремену је Нешковић средином октобра саопштио да повлачи овај законски приједлог из процедуре, након чега су бошњачки делегати дошли на данас заказани наставак сједнице.
Бошњачки делегати били су става да је са дневног реда настављене сједнице Колегијум Дома народа требало да буде повучен Приједлог закона о Уставном суду, док су предсједавајући Дома народа Драган Човић и замјеник предсједавајућег из реда Срба Никола Шпирић истакли да Пословник Дома народа то не омогућава.
Бошњачки замјеник предсједавајућег Дома народа Кемал Адемовић био је става да се иза одбијање повлачења ове тачке са дневног реда крије оркестрирана кампања како би се Клуб Бошњака оптужио за блокирање европског пута БиХ.
Према његовим ријечима, у Дому народа не слушају се аргументи и уведена је пракса прегласавања.
Реплицирајући Адемовићу, Човић је рекао да је одржан састанак са Клубом Бошњака и да је речено да ће на сједици бити гласано против хитне и скраћене процедуре, и да ће закон бити упућен у редовну процедуру са надом да ће тамо пропасти.
- Најједноставније би било да овога данас нема на дневном реду, међутим, пословнички то није могуће - рекао је Човић и поручио да Пословник Дома народа не треба тумачити како коме одговара.
У име Клуба Бошњака Шефик Џаферовић предложио је закључак да се на основу Нешковићевог обавјештења повлачи Приједлог закона о Уставном Суду БиХ, да се ова тачка скида са дневног реда Дома народа, што је приликом гласања одбачено.
У расправи о овом проблему Шпирић је замолио Клуб Бошњака да поштеди Нешковића даље бламаже приједлозима да се у фусноти дневног реда наводи да је повукао закон из процедуре.
Истичући да Нешковић зна да не може постати дио Клуба бошњачког народа, Шпирић га је замолио даље не срља.
- Тај пут којим је Нешковић кренуо зове се срамота и он ће имати шансу да то даље образлаже - истакао је Шпирић.
Он је навео да треба да се знају приоритети и додао да Клуб Бошњака својим поступцима ставља до знања да жели да "вуче" европски пут БиХ, али да при томе бјежи од онога што је на том путу.
У једном од својих јављања Нешковић је подсјетио да је више од годину дана инсистирао на овом закону и да је он у марту стигао на дневни ред.
Нешковић је навео да је најављивао да ће се бошњачки делегати након избора вратити у парламетарне клупе што се и данас десило и да ће гласати да се овај закон нађе у редовној процедури, иако тврде да је неуставан.
- Они који су преко седам мјесеци блокирали рад нормално сједе, најнормалније ћу прихватити да тачка иза које стојим и даље да је важна за српски, али и све народе, коначно нађе на дненвном реду - рекао је Нешковић, који је констатовао да је његов захтјев за хитност са протоком времена престао да постоји.