latinica  ћирилица
29/10/2024 |  11:14 ⇒ 12:34 | Аутор: РТРС

Радмила Тонковић - најобразованија жена пилот, добитница ордена Карађорђеве звијезде (ВИДЕО)

Хероина српске авијације, најобразованија жена пилот, добитница ордена Карађорђеве звијезде. Све то је Радмила Тонковић, храбра жена која је за нашу телевизију без задршке открила како је тешко бити жена у "мушкој професији".
Радмила Токновић - Фото: РТРС
Радмила ТокновићФото: РТРС

Професорка Тонковић је, између осталог, ауторка капиталног дјела "Небеске хероине свијета".

Њена биографија ушла је у књигу "Биографије 66 знаменитих Срба".

Она је научник, академик, филозоф, преводилац, писац, новинар и авијатичар.

Школовала се на Филолошком и Филозофском факултету, као и на универзитетима у Манхајму, Хајделбергу, Лондону и на чувеном Универзитету "Ломоносов" у Москви. Студије завршава са "Златном значком" као најбољи студент.

Тренутно припрема 20. књигу о, како каже српском Дубровнику и српском Залеђу.

- Племе Срби још док није било покрштено, док није било православно живјело је у једној Макараској, у Истри, Трсту... - навела је Радмила Тонковић.

Ауторка је капиталног дјела "Небеске хероине свијета".

Са 2.000 биографија и 1.700 фотографија књига је преведена на више свјетских језика а стигла је и до Вашингтона

- Конгресна библиотека Вашинготна је сама тражила књигу и прогласила је за најбољу књигу у 2018. години. Увијек је бољи комплимент да радите нешто како ваља, кад то добијете од људи који не воле баш ваш народ. Швајцарска међународна аеронаутичка федерација је прогласила моју књигу јединственом енциклопедијому свијету на тему авијације - открива Радмила Тонковић.

Поводом Сретења, предсједник Србије Александар Вучић одликовао је професорку Тонковић Орденом Крађорђеве звијезде 2. степена. Њена биографија ушла је у књигу "Биографије 66 знаменитих Срба".

- У 63. падобранској бригади на челу се налазио легендарни пуковник Стоја Јовић, ту сам направила свој први падобрански скок - подсјећа она.

Истражујући о женама авијатичарима, Радмила Тонковић је у Норвешкој открила једну много мрачнију причу о страдању нашег народа током Другог свјетског рата.

Око 4.000 Срба одведено је у нацистичке логоре у Норвешкој, а више од половине се није вратило кући.