Поплава у Сахари – зелено језеро усред пустиње (ФОТО/ВИДЕО)
Сахарска пустиња је ове године погођена великим кишама које су и климатологе "изненадиле и шокирале". Све то је снимио Насин сателит за посматрање Земље "Ландсат 9", који је увијек дежуран и редовно шаље слике наше планете.
Наиме, створила се акумулација воде у виду језера које је имало зелену боју због алги. Претпоставке стручњака су да ће језеро "нестати" за неколико недјеља. Вода је неупотребљива, јер алге испуштају токсине који су штетни за људе.
Иначе, језера врло ријетко настају у пустињама.
Језеро се налази дуж планинског ланца Угарта и отиче у долину Саура, односно ријеку Вади која тече са југоистока државе.
Пошто глобалне температуре на нашој планети све више расту, истраживачи из Насе поручују да ће Сахара све чешће бити поплављена.
- Што ће се тачно догађати у Сахари још није јасно, али се надамо да ћемо током времена успијети да кроз истраживања боље разумијемо оно што се догађа у овој пустињи - рекао је Мосе Армон, предавач на Хебрејском универзитету.
In the Sahara Desert, ephemeral lakes like Sebkha el Melah can transform the dry landscape after heavy rainfall. #Landsat data enable scientists to study these lakes for clues about past & possible future greening of the region in a changing climate.https://t.co/c6k8dkfb5G pic.twitter.com/l09d6C7M70
— NASA Landsat (@NASA_Landsat) October 23, 2024
Геолошки и археолошки докази показују да су вегетација, мочваре, па чак и језера прекривали велика подручја ове пустиње током прошлих времена.
Пустиња Сахара је највећи извор прашине у ваздуху на Земљи, а честице могу да путују на хиљаде километара. Од касног прољећа до ране јесени, уобичајено је да суви, прашњави сахарски ваздух носи честице на запад преко Атлантског океана високо у атмосферу.
View this post on Instagram
Ове честице прашине могу утицати на падавине и формирање тропских циклона у сјеверном Атлантику.