latinica  ћирилица
15/10/2024 |  14:26 ⇒ 16:05 | Аутор: СРНА

Раковић о резултатима пописа: Српски идентитет најдоминантнији у Црној Гори

Историчар Александар Раковић изјавио је за Срну да су објављени резултати пописа становништва показали да је српски идентитет најдоминантнији у Црној Гори и да резултатима најмање има разлога да се радује "такозвана црногорска нација и ДПС" јер је њихов идентитет у "тоталном паду".
Језичка структура (Фото: Screenshot/YouTubе/ RT CG) -
Језичка структура (Фото: Screenshot/YouTubе/ RT CG)

Раковић је рекао да је добро што је српски идентитет најдоминантнији у Црној Гори, јер преко српског језика он то јесте.

- Можемо да будемо задовољни успоном српског идентитета у Црној Гори, али не и садашњим резултатима - рекао је Раковић.

Он је указао да остају отворена питања зашто је израчунавање резултата пописа предуго трајало.

- Добро је што су Срби "порасли" у односу на претходни попис, на 34,52 одсто, а било је око 28 одсто. Добро је што је такозвана црногорска нација спала на 41 одсто. То је све у реду, али не можемо до краја да будемо задовољни, јер смо очекивали да ће српски језик прећи натполовичну већину и да ће Срби бити 36-37 одсто, као што се то према неким истраживањима видјело раније - истакао је Раковић.

Он сматра да је сада важно да се до сљедећег пописа, ако на њему буде било идентитетских питања, тих 10-так одсто "дуалиста", оних који се изјашњавају као Црногорци а говоре српским језиком, придобије да се и изјашњавају као Срби, како би Срби постали већинска нација у Црној Гори.

- Али, оно што такође можемо да видимо у Црној Гори јесте да се идентитет људи у Црној Гори потпуно располутио и то је процес који имамо од Лике, БиХ и Црне Горе - на читавом Динарском простору идентитет српског народа се располућује - примијетио је Раковић.

Етничка структура (фото:Screenshot/YouTubе/ RT CG)

ЦРНА ГОРА ПОСТАЈЕ ЛИБАН ЕВРОПЕ

Раковић је рекао да је Црна Гора постала веома сложена етничка заједница, каква је Либан на Блиском истоку, те да, за разлику од БиХ, у Црној Гори не постоје ентитети.

- Како ће се сада прилике одвијати у Црној Гори – Црна Гора постаје Либан Европе, ја не могу да докучим нити ико то може да уради - истакао је Раковић.

Према његовим ријечима, најмање задовољни резултатом пописа могу да буду "црногорска нација и ДПС" Мила Ђукановића.

- Они немају никаквог разлога за задовољство, јер такозвани црногорски идентитет се своди на око 200.000 људи, што је ништа у поређењу са српским народом који живи у Црној Гори, али и у окружењу. То је малена заједница која ни на који начин не може да се одмјерава са српском нацијом из које потиче. Нажалост, они, црногорска нација, су наш изданак који нам је радио о глави током ових неколико деценија - рекао је Раковић.

ЦРНА ГОРА ЈЕ ИСТОРИЈСКА ДРЖАВА СРПСКОГ НАРОДА

Он је подсјетио да је Црна Гора историјска држава српског народа исто колико и Србија и исто толико колико Република Српска, те истакао да су то "матичне територије" српског народа.

Историчар Раковић навео је да је у вријеме када је Црна Гора била самостална држава, под династијом Петровић – Његош, то била национална држава српског народа и сви Црногорци су се изјашњавали као Срби по националности који говоре српским језиком.

- Међутим доста је рађено од Беча, Будимпеште, Рима, Ватикана, комунистичке Москве, Вашингтона, Лондона, Брисела и комуниста у Југославији да се разбије српски идентитет у Црној Гори. И као што видимо, они су успјели у томе. У великој мјери су успјели – српски идентитет се располутио. То је трагична ситуација - рекао је Раковић.

Он је истакао да Срби никада не смију одустати од Црне Горе – ни Србија ни Република Српска нити читав српски народ.

Али, навео је он, мора се примијетити да се у Црној Гори десио исти процес као са однарођавањем Срба у Лици, Далматинској загори, западној Херцеговини, БиХ и прелазак у друге идентитете који постају екстремни, супростављени онима који су задржали српски идентитет.

- То је примјер сада у Црној Гори. Оно што су наши преци гледали током претходних вијекова својим очима, ми смо сад видели у Црној Гори – то тотално располућивање. То су сада два идентитета који више никада неће бити један - рекао је Раковић.

Он је оцијенио да дуализам у Црној Гори - они који се изјашњавају као Црногорци који говоре српски језик, нестаје, и да ће се њени становници убудуће опредјељивати за јединствен идентитет.

- Важно је да човјек има јасан идентитет, јер све што није јасан идентитет, води човјека чак и до психолошких и социолошких проблема - закључио је Раковић.

Према званичним резултатима пописа, у Црној Гори се као Црногорци изјашњава 41,12 одсто или 256.463 становника, а као Срби 32,93 одсто или 205.370 становника те земље, али српским језиком говори њих 43,18 одсто /269.307 становника/, а црногорским 34,52 одсто.