КФОР одбацио Куртијев захтјев за повратак зоне безбједности на административној линији
У одговору КФОР-а на питање приштинске Коха.нет, да ли је могуће испунити Куртијев захтев, наводи се да су копнена и ваздушна зона безбедности потпуно релаксиране 2015. године, као и да у начину на који КФОР поступа нема простора за промјене.
- Блиски контакти са представницима безбједносних организација на Косову и у Србији су кључ за гарантовање стабилне безбједности на Косову и регионалне стабилности - саопштили су из КФОР-а, одговарајући на питање да ли ова војна мисија има опцију да обнови безбједносну зону дуж административне линије.
Из КФОР-а су навели да поступају у складу са Резолуцијом 1244, као и да је КФОР трећи безбједносни систем, у блиској сарадњи са косовском полицијом и Мисијом владавине права ЕУ (Еулексом).
- КФОР има видљиво и флексибилно присуство и помно прати ситуацију. Настављамо да испуњавамо мандат УН - на основу Резолуције 1244 Савјета безбједности Уједињених нација из 1999. године, да допринесемо одржавању мирног и безбједног окружења за све људе и заједнице које живе на Косову, у било које вријеме и на непристрасан начин - наводи се у одговору КФОР-а.
Додаје се и да "командант КФОР-а остаје у блиском контакту са свим својим главним колегама, укључујући представнике безбједносних организација Косова и начелника Заједничког штаба Оружаних снага Србије".
- То је кључ за гарантовање стабилне безбедности на целом Косову и за одржавање регионалне стабилности - саопштио је КФОР.
Курти је јуче затражио од НАТО-а враћање копнене зоне безбедности на периметар од пет километара дуж административне линије, због наводних активности Војске Србије, што је Министарство одбране демантовало.