latinica  ћирилица
12/10/2024 |  11:45 ⇒ 15:07 | Аутор: СРНА

"Утврдити из које земље су увезени дронови и са којом намјером"

Експерт за безбједност Џевад Галијашевић сматра да Обавјештајно-безбједносна агенција /ОБА/ БиХ треба да утврди из које су земље увезени дронови, недавно представљени у БиХ, због чега је то учињено и на који начин, јер очигледно није испоштована процедура.
Дрон (Фото: EPA/CAROLINE BLUMBERG/илустрација) -
Дрон (Фото: EPA/CAROLINE BLUMBERG/илустрација)

- То су борбени дронови и они очито имају борбену намјену. С обзиром на број дронова за који се зна, мислим да је то посао за ОБА БиХ да провјери и утврди све детаље, да ли је ријеч само о два-три, пет или 55 дронова и која је њихова намјена. Потребно је утврдити земљу из које је увезена ова технологија - изјавио је Галијашевић Срни.

Он је истакао да увоз овакве технологије подлијеже много строжим процедурама.

- О томе морају да дају мишљење ОБА, Спољнотрговинска комора и Министарство спољне трговине и на крају прикупити одобрење и позитивно мишљење и дозволити увоз такве опреме. Ова технологија није прошла ту процедуру, увезена је тајно, има могућност борбеног дјеловања. То отвара озбиљна питања на која је дужна да одговори ОБА БиХ - закључио је Галијашевић.

Портал "Кликс" објавио је да су дронови, који су недавно представљени на Зеничком привредном сајму као производ Центра за техничко технолошко испитивање из Сарајева, увезени из Кине и да немају никакве везе са БиХ.

Министар одбране у Савјету министара Зукан Хелез демантовао је ову информацију, тврдећи да БиХ производи своје дронове на пет мјеста и да то није никаква тајна, али није навео локације на којима се врши производња.

Директор Привредног друштва "Космос" из Бањалуке Душан Вјештица изјавио је раније Срни да има сазнања да ниједна од фабрика у БиХ са којима имају сарадњу не посједује технологију за производњу дронова, јер је њихова производња специфична.