За 50 година број дивљих животиња опао за 73 одсто
- Због губитка нетакнуте природе многи екосистеми су на ивици веома опасних преломних тачака - рекла је директорка WWФ-а у Великој Британији Тања Стил, укључујући многа станишта, од Амазона до коралних гребена, објавио је Би-Би-Си.
"Извјештај о живој планети" (Ливинг Планет Репорт), који је објавила WWФ заснован је на индексу који броји више од 5.000 птица, сисара, водоземаца, гмизаваца и риба током пет деценија.
Узрок опадања врста умногоме је човјек, навео је WWФ и додао да је 60 одсто ријечних ружичастих делфина у Амазону изумрло због загађења и рудника.
Професор екологије на Универзитету у Редингу, који није повезан са извештајем, Том Оливер, рекао је да су ти подаци "забрињавајући" и да је у питању "глобални колапс биодиверзитета".
Главни аутор тог извјештаја и научни савјетник WWФ-а Мајк Берет рекао је да људским дјеловањем, "посебно начином на који производимо и конзумирамо храну, све више губимо природно станиште".
Овај извјештај долази у тренутку када се свјетски лидери припремају да се окупе за Конференцију Уједињених нација о биодиверзитету у Колумбији, да би разговарали о корацима које би требало да се предузму да се обнови природа.