Мердаре послије одлуке Приштине – прошао први камион са финалним производима
Нешто послије 12 часова у пратњи полиције и царине први камион са финалним производима спроведен до царинског терминала.
Премијер у Приштини Аљбин Курти потврдио је јуче на конференцији за новинаре да ће бити укинута забрана пласмана робе и рекао да ће за сада роба моћи да се креће једино преко Мердара, гдје ће бити подвргнута контроли царинске службе.
Контрола камиона и пролаз једино преко Мердара одвијаће се све док не буду стигли скенери, планирани за све пунктове, објашњено је јуче у Приштини.
У Приштини су забранили робу из централне Србије након што су припадници МУП-а Србије прошле године ухапсили тројицу полицајаца албанске националности.
Приштина је одговорила одлуком да забрани српску робу, због сумње да се у камионима са робом из централне Србије превози оружје.
Мјера безбједности је касније донекле ублажена тако што је дозвољен пласман сировина и полупроизвода из централне Србије, потребних за финалну производњу на КиМ.
Новом одлуком, која је најављена јуче, безбједносна забрана увоза готових производа биће замијењена "детаљном контролом" камиона који улазе из централне Србије.
Одлука Приштине долази услед притиска западних земаља, прије свих Њемачке, јер је представницима Куртијеве владе речено да неће бити на самиту Берлинског процеса 14. октобра ако не укину забрану робе из централне Србије.
Одлуку Приштине, иако се још не спроводи, поздравили су представници међунаодне заједнице, који су навели да је битан корак ка деблокади Цефте.
Дуже од годину дана траје блокада српске робе, а у првих шест мјесеци штета српске привреде била је око 150 милиона евра.
Штету нису осјетиле фабрике од којих овдашњи купци узимају сировине и полупроизводе. Та врста трговине чини 50 одсто укупне трговине српских и албанских предузећа.
У Приштини су забранили све готове производе из централне Србије, било да их производе домаће или стране фабрике. Стране компаније у централној Србији у извозу учествују са 40 одсто пласмана готових производа.
Занимљиво је да фирмама са Косова и Метохије није било забрањено да пласирају производе на тржиште централне Србије. Годишње тај пласман износи око 50 милиона евра. Међу производима су челик, гвожђе, свјеже воће, пластика, кожа, пиће, етанол и целулоза од дрвета.