Глишић: Вучић и Додик - темељи сарадње Србије и Српске
- Ти темељи се заснивају, прије свега, на препознавању свега што би требало да ураде, како предсједник Вучић за Републику Србију, тако и предсједник Додик за Републику Српску. Они су заслужни што су данас ти наши односи, рекао бих, никад бољи у историји, али хоћу да данас буду бољи него јуче - поручио је Глишић у интервјуу за Срну.
Он подсјећа да је на заједничкој сједници двије владе донесен документ чији је циљ да у правни оквир стави све што би требало да буде институционална сарадња Србије и Српске и додаје да је сврха и његове, као и претходних посјета његових колега из Владе Србије Републици Српској то да се покаже и докаже да то није слово на папиру, већ заиста нешто што даје правни оквир сарадњи једног те истог народа.
СРБИ СУ ЈЕДНИ ДРУГИМА НАЈБЛИЖИ И НАЈПРЕЧИ
Глишић је истакао да народ треба да се приближава, да сарађује, да развија своје односе и да се нађе један другом.
- Ми Срби смо једни другима најближи и најпречи, због тога треба да будемо једни другима од помоћи и при руци кад год затреба - нагласио је Глишић.
Говорећи о обиму јавних улагања из Србије у Републику Српску, он је навео да је ту ријеч о огромној суми новца, али да тачан и ажуран податак треба потражити у Министарству финансија.
- Свако наше министарство је понаособ имало задатак и обавезу да улагањима и инвестирањем у разне области од виталног животног интереса људи у Републици Српској да свој допринос. Када се све то сабере и ако бисмо сва та улагања објединили, па када то све прође кроз Министарство финансија то заиста буде озбиљан новац, рекао бих буџет једне државе. То је иза нас, а испред нас је да тако наставимо - наглашава министар за јавна улагања Србије.
Глишић као веома важан аспект сарадње Србије и Српске, о чему је разговарао и са предсједником Владе Републике Српске Радованом Вишковићем, истиче административна питања.
ПРИОРИТЕТ – РЕАЛИЗАЦИЈА ЗАКЉУЧАКА СВЕСРПСКОГ САБОРА
- Нису само новац и директно инвестирање нешто што треба да договарамо и што треба да размјењујемо, већ и разне врсте административних препрека на које наилазимо, а које су биле и биће предмет будућих разговора министара из Србије и Српске - појашњава Глишић.
Он је изразио спремност да са свим колегама, с обје стране Дрине, отворено разговара и тражи начине превазилажења административних баријера и релаксирања питања комуникације, транспорта путника и робе.
Према његовим ријечима, посебна пажња биће посвећена реализацији иницијативе, потекле са Свесрпског сабора, за екскурзије дјеце из Српске у Србију и из Србије у Српску, све с циљем јачања братске сарадње, али и очувања културе сјећања и традиционалних православних вриједности, које баштини сав српски род.
Глишић је напоменуо да министри из Србије и Српске на недјељном нивоу имају заједничке састанке.
- Када погледате у дневном реду Владе, сваке недјеље се за по за три, четири или пет званичника из Србије одобрава путовање за Републику Српску, а тако је и обрнуто. Плод те сарадње треба да буде реализација свега договореног - наводи министар за јавна улагања Србије.
СРБИЈА ЈЕ МАТИЦА КОЈА БРИНЕ О СВОМ НАРОДУ
Глишић је посебно нагласио значај подршке и помоћи Србије у општинама у Федерацији БиХ гдје је већинско српско становништво.
- Гдје год има Срба, Србија ће им помоћи! Србија је матица, она брине о свом народу, она брине о Србима ма гдје се они налазе - категоричан је Глишић.
Глишић је истакао да је и он лично, као и све његове колеге поносан на деценијски рад предсједника Вучића, који је задобио огромно повјерење српског народа јер улива сигурност и повјерење, тако да нема никакве дилеме да помоћ Србије Србима ма гдје живели, никада неће изостати, може бити само већа и садржајнија, како би њихов живот био што бољи и удобнији.
Он је указао да су Срби на Косову и Метохији тренутно најугроженија етничка заједница на свијету, да је то народ који је на дневном нивоу прогањан, тучен, малтретиран, народ на чију дјецу пуцају, а да за то нико не одговара, мимо свих међународих стандарда.
- И ви сте овдје у Републици Српској добро навикли на те, под знацима навода, стандарде, а на нама је уз мудру политику коју води предсједник Републике, као генератор нашег економског развоја, изнађемо рјешења и пробамо да нађемо пут да заштитимо српски народ на Косову и Метохији разним врстама директне финансијске помоћи - рекао је Глишић.
ЕВРОПСКИ СТАНДАРДИ У СРБИЈИ СУ ВЕЋ ДОСТИГНУТИ
- План буџета за 2025. годину у оквиру министарства које водим за Републику Србију, прије свега се односи на здравствене објекте, оне који су започети, дакле велики клиничко-болнички центри и опште болнице које радимо како на сјеверу Србије, рецимо у Кикинди, тако и на југу у Новом Пазару. У Врању смо то управо завршили, чекамо опремање, у Прокупљу је у поступку завршетка, на много мјеста отворио тај проблем којим се нико није бавио претходних деценија - рекао је Глишић.
Он је истакао да је тренутно потпуно другачија слика здравства у Србији.
- Та слика, рекао бих, надилази европски стандард, јер ти клиничко-болнички центри и опште болнице који су до сада завршени, који се отварају, заиста изгледају најмодерније могуће, опремљени најсавременијом опремом и могу да пруже људима најбољу могућу здравствену заштиту - навео је Глишић.
Он је нагласио да Србија не заостаје по питању образовања и жели да отвори рекордан броја градилишта која се тичу вртића, основних и средњих школа, и најавио нове објекте у Лозници, Малом Зворнику, као и инфраструктурне спортске објекте попут новог градског стадиона у Крагујевцу, који ће бити изграђен по највишим УЕФА стандардима.
Према његовим ријечима, у плану ресорног министарства су и изградња објеката за културу, као система и објеката за водоснабдијевање, који су веома скупи, али и неопходни грађанима Србије, што је предсједник Србије недавно означио као приоритет.
СРБИЈА ЈЕ ОТВОРЕНА СА САРАДЊУ СА СУСЈЕДНИМ ДРЖАВАМА И ЕУ
Он је навео да је министарство на чијем је челу доста наслоњено на сарадњу са разним европским и свјетским институцијама, односно банкама које имају фондове опредијељене за инвестирање у разне области, од образовања, здравства, па до великог пројекта финансирања водоводне мреже.
- Србија данас своју снагу генерише из економске снаге и стабилности. Србија је најбржа растућа економија, има изузетне економске параметре на које је наслонила све оно остало што чини једно друштво - инфраструктурни развој, раст плата, раст пензија - све што чини државу и друштво данас, а што проистиче из добре економске политике на коју је наслоњена Србија свих претходних година - рекао је Глишић.
Он је рекао и да је сасвим реално да тренд раста и равоја Србије буде настављен у свим областима модерног и перспективног друштва каквом тежи ова држава, на челу са предсједником Вучићем.
- Подсјетићу вас да је прије 12 година та ситуација била јако поражавајућа што се тиче броја људи који су били без посла и то је Србију држало, рекао бих, на конопцима. Сад ту долази до питања односа са другима. Ово су такви простори гдје комшија баш није срећан кад његовом комшији иде и кад му је добро - додао је Глишић.
Према његовим ријечима, Србију су вољели онда када се извињавала и за шта јесте и за шта није крива, кад је била добра као монета за поткусуривање, кад је била нејака.
- Сада, када смо економски ојачали, када смо политички показали зрелост, стабилност, када смо очврснули и у односу према осталим великим међународним политичким центрима, сада када је дипломатија коју води предсједник државе таква да ви имате да у Србију долазе сви највећи лидери свијета, то ваљда довољно говори о томе колико је Србија јака - истакао је Глишић.
Он сматра да тај економски моменат, који је у овом дијелу Европе импресиван, прати и политички моменат у којем је Србија лидер у региону. И то, додаје Глишић, код неких изазива љубомору, код неких можда традиционалну нетрпељивост према Србији.
НЕМА СТАЈАЊА, ИДЕМО ДАЉЕ ЈАЧЕ И БРЖЕ!
- Србија нема намјеру да стане, Србија нема намјеру да иједан дан потроши улудо, већ настоји да граби брзо напред, не само зарад свих грађана Републике Србије, већ због свих људи који се осјећају као Србија, који живе у окружењу, представника српског народа, јер они гледају у своју матицу као неко ко им даје сигурност, ко им даје осећај слободе, комфорнији осећај и због тога немамо право да станемо - наглашава министар за јавна улагања у Влади Србије.
Глишић поручује да Србија ником не жели лоше, никога не мрзи, свима у окружењу жели све најбоље, ни према коме не осјећа никакву врсту нетрпељивости, али не да на себе и на своје.
Према његовим ријечима, нико у Србији не намјерава да ускрати било које право било ком народу да ужива своја национална права било гдје, тако ни Хрватима и Бошњацима у БиХ, али исто тако нико не може да забрани српском народу да ужива своја права, нити може да забрани да Србија воли Републику Српску.
- Србија је моја домовина, земља коју безгранично волим, али Република Српска је моја љубав од рођења - поручио је Глишић интервјуу Срни.