latinica  ћирилица
03/10/2024 |  14:05 ⇒ 14:24 | Аутор: РТРС

Влада Српске усвојила Информацију о почетку процеса програмирања ИПА 3

Влада Републике Српске усвојила је данас Информацију о почетку процеса програмирања ИПА 3 за програмски циклус 2025-2027, који подразумијева израду годишњих пакета акционих докумената за 2025., 2026. и 2027. годину и ревизију Стратешког одговора ИПА 3 за период 2025-2027.
Сједница Владе Српске - Фото: Уступљена фотографија
Сједница Владе СрпскеФото: Уступљена фотографија

За програмски период 2025-2027 ЕК је дефинисала 10 приоритета са оквирним буџетом 110-140 милиона евра. Предвиђено је да читав процес програмирања буде завршен у јануару 2025. године.

- С обзиром на то да процес припреме и реализације претприступне помоћи у БиХ није ефикасан и ефективан у мјери која би омогућила оптималан напредак у испуњавању обавеза из процеса европских интеграција, неопходно је да државни службеници у Републици Српској са дужном пажњом приступе реализацији ове обавезе из процеса европских интеграција, а с циљем заштите и поштовања уставно-правне позиције Републике Српске и њених интереса - саопштено је из Владе Српске.

Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу, као министарство које је координатор за кориштење претприступне помоћи ЕУ у Републици Српској, ће наставити да координише учешће републичких органа управе у активностима програмирања и реализације ИПА 3.

Такође, Влада је усвојила и Информацију о припремним активностима за осми састанак Пододбора за иновације, информационо друштво и социјалну политику између ЕУ и БиХ.

У складу са Пословником о раду Одбора за стабилизацију и придруживање и пратећих пододбора, 22. октобра 2024. године планирано је одржавање осмог састанка Пододбора за иновације, информационо друштво и социјалну политику између ЕУ и БиХ, у Бриселу. Састанци појединачних пододбора одржавају се, по правилу, једном годишње.

У том смислу, надлежне институције у БиХ су крајем августа 2024. године приступиле припремним активностима за овај састанак, а Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу је искоординисало припрему и усаглашавање Нацрта документа за дискусију за овај састанак.

Влада Републике Српске уврстила је, одлуком која је донесена на данашњој сједници, у приоритетне пројекте који ће у 2024. години бити финансирани из Буџета и пројекат регулације ријеке Лубине у близини манастира Карановац на подручју Градишке, у укупном износу 1.750.000 КМ. Закључно са овом одлуком, у 2024. години Влада Републике Српске из буџетске ставке намијењене за јавне инвестиције финансира 24 приоритетна пројекта укупне вриједности 82 милиона КМ.

Међу приоритетним пројектима су најзначајнији "Санација објекта ЈУ ОШ „Никола Тесла" Дервента, у укупном износу од 5.272.000 КМ, финансирање изградње основне школе у Источном Новом Сарајеву, у износу од милион КМ, друга фаза реконструкције објекта за потребе Ректората и Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, са 5,3 милиона КМ и друга фаза изградње Факултета физичког васпитања и спорта Пале, у износу од 3,6 милиона КМ.

У области предшколског образовања, на овај начин се финансира реконструкција објекта Предшколске установе "Полетарац" Милићи, са 246.900 КМ, а финансирано је и опремање дјечијег вртића "Наша радост" у Српцу износом од 750.000 КМ. Реализација ових пројеката омогућиће проширење постојећих капацитета и смањити листе чекања на упис дјеце у ове предшколске установе.

Такође, из јавних инвестиција се финансира наставак реконструкције и санације објекта ЈУ Центар за образовање и васпитање и рехабилитацију слушања и говора у Бањалуци у износу 16.500 КМ.

На подручју града Бањалука међу приоритетним пројектима је било улагање у објекат Бањско рекреативног центра Српске Топлице, у износу 5 милиона КМ, те финансирање набавке радова, опреме и намјештаја за објекат Ортопедска хиругрија у Слатини, у износу три милиона КМ, а суфинансирана је и реконструкција куће Милановић и пројекат реконструкције и адапатације објекта "Дом Партизан" на Јахорини, за који је у овој години планиран износ од 10 милиона КМ.

Одлуком Владе, из средстава намијењених за јавне инвестиције биће финансирана и изградња производне хале у пословно-производној зони "Подгора" Милићи, у укупном износу од 900.000 КМ. Циљ овог пројекта је стварање повољног привредног амбијента и побољшање економског окружења у општини Милићи.

Влада је дала сагласност Републичком секретаријату за расељена лица и миграције за утрошак новчаних средстава, са позиција: трансфери јединицама локалне самоуправе за финансирање повратка у Републику Српску (175.000,00 КМ), трансфери јединицама локалне самоуправе за финансирање интерно расељених лица (90.000,00 КМ), те остали капитални грантови у земљи у износу од 38.000,00 КМ.

Средства ће бити утрошена за реализацију сљедећих пројеката: асфалтирање пута Дервента-Саставци у општини Милићи (30.000,00 КМ), модернизацију улице Степе Степановића у Власеници (30.000,00 КМ), завршетак изградње пута у Врховима у граду Дервента (30.000,00 КМ), реконструкцију и проширење мреже уличне расвјете у МЗ Пећник у општини Вукосавље (30.000,00 КМ), вањско уређење испред зграде изграђене кроз пројекат стамбеног збрињавања у општини Козарска Дубица (30.000,00 КМ), санацију саобраћајне инфраструктуре у општини Пелагићево (25.000,00 КМ), реконструкцију и доградњу водоводног система у насељеном мјесту Бабићи у општини Шипово (20.000,00 КМ), санацију и асфалтирање локалног пута у насељеном месту Присоје у општини Језеро (20.000,00 КМ), санацију путног правца Калуђерица - Ступари у општини Петрово (20.000,00 КМ), реконструкцију улице XIV средњобосанске народноослободилачке ударне бригаде у граду Прњавору (30.000,00 КМ), побољшање водоснабдијевања у МЗ Смољана, реконструкција и доградња водоводне мреже, те побољшање водоснабдијевања у МЗ Бравско-Бунара, реконструкција и доградња водоводне мреже, у општини Босански Петровац (20.000,00 КМ), те реконструкцију крова стамбене зграде у Улици Гаврила Принципа бб 12 у општини Босанско Грахово (18.000,00)

Влада Републике Српске донијела је Рјешењe о давању сагласности за "Слободну зону Градишка".

Планирана изградња инфраструктуре и објеката и улагања у опрему и то само анкетираних пословних субјеката у прве три године износи 47.719.000 КМ, од чега у првој години 19.398.000 КМ, што је знатно виши износ од оног који је порописан Правилником. Такође, на основу приложеног Елабората утврђено је да је израђена и пројекција плана запошљавања у “Слободној зони Градишка”, односно планирано је запосшљавање 253 радника у прве двије године и то само у пословним субјектима који су анкетирани, међу којима је планирано и запошљавање радника виших стручних квалификација, а углавном лица која се налазе на евиденцији Завода за запошљавање Републике Српске.

Утврђен је и план трансфера савремених технологија, односно планирана је набавка нових и савремених средстава за пословање која обухвата нову опрему, чиме се врши трансфер савремених технологија у производне програме на подручју Града Градишка. Само кроз анкетирање дијела постојећих привредних субјеката који већ послују, планирана је набавка нових и савремених средстава за пословање која обувхата нову опрему у износу од 31.280.000 КМ.

На данашњој сједници, Влада је донијела одлуке којима се 100.000,00 КМ додјељује за финансијску помоћ општини Сребреница за подршку буџета, док ће 550.000,00 КМ бити исплаћено за субвенцију каматне стопе за стамбено кредитирање младих и младих брачних парова.