latinica  ћирилица
03/10/2024 |  09:02 ⇒ 09:10 | Аутор: ТАНЈУГ

Милановић: Одговарам искључиво хрватским људима, ни Вашингтону ни Бриселу

Хрватски предсједник Зоран Милановић поново је поручио да, док је он предсједник, хрватски војници и официри неће учествовати у активностима које Хрватску гурају у рат.
Зоран Милановић (Фото: EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK) -
Зоран Милановић (Фото: EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK)

Након што је прије два дана Милановић одбио да да претходну сагласност на одлуку Владе о слању хрватских војника у мисију подршке Украјини и оштре реакције премијера Андреја Пленковића и владајућег ХДЗ-а, хрватски предсједник је на Фејсбуку поново поручио:

- Једноставно, док сам ја Предсједник Републике и Врховни командант – хрватски војници, подофицири и официри неће учествовати у активностима које Хрватску гурају у рат.

Поручио је да, радило се о једном или стотину војника, ма гдје они били - ради се о директној штабној подршци зараћеној страни која није чланица НАТО-а и то представља излазак из оквира националног интереса Хрватске.

- Преданост Републике Хрватске нашим савезницима у НАТО-у огледа се и у чињеници да сам дао сагласност за повећање учешћа припадника ОСРХ у граничним земљама Савеза за готово 80 посто, с 300 на 520 припадника. Напомињем да Хрватска има обавезу да помаже искључиво савезницима и то свакодневно радимо - поручио је Милановић.

Све остало је, како истиче, укључивање у рат, што није и неће дозволити.

- Ја одговарам искључиво хрватским људима, а не Вашингтону и Бриселу - тако ће и остати - јасан је Милановић.

Ријеч је, наиме, о мисији НСАТУ која има три главна фокуса: надгледање обуке украјинских оружаних снага у објектима за обуку у савезничким земљама, пружање подршке дугорочном развоју украјинске војске и подршке Украјини кроз планирање, координацију донација са савезницима и партнерима, пренос материјала за помоћ и поправку опреме.

Састоји се од око 700 чланова из држава НАТО-а, а из било каквих процеса искључена је Мађарска. Сједиште НСАТУ-а је у Висбадену, у Њемачкој, с кључним логистичким средиштима на источном крилу савеза.

Пленковићева влада тврди да би улога хрватских официра била примарно логистичка подршка и координација донација опреме и средстава за Украјину и да није предвиђено слање хрватских војника у ту земљу. Из Владе Хрватске истичу да би до пет хрватских официра у периоду од 2024. до 2026. боравило у команди у Висбадену.

- Зоран Милановић континуирано, већ годинама, застрашује јавност да је намјера учествовања у НАТО- активностима "слање хрватских војника у Украјину" или "увлачење Хрватске у сукоб с Русијом" - саопштила је Влада.

Из Банских двора поручују да "Хрватској не пријети никакво увлачење у рат и Милановић је тај који таквим потезима непотребно излаже и додатно изолује Хрватску на међународној сцени, рушећи њен кредибилитет као савезнице НАТО".

Упркос недавању сагласности Милановића као врховног команданта за укључивање хрватских војника у активност подршке Украјини, Хрватска може послати своје официре уколико то одлучи парламент, двотрећинском већину, предвиђено је Уставом.