latinica  ћирилица
17/09/2024 |  21:31 ⇒ 21:32 | Аутор: ТАНЈУГ

Проглашена ванредна ситуација у словачком селу на граници са Мађарском

Словачко село Члаба, које се налази близу границе са Мађарском, данас је прогласило ванредну ситуацију због пораста водостаја Дунава у том региону, за који се очекује да ће врхунац достићи у четвртак, преноси ТАСР.
Поплаве у Чешкој (Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK) -
Поплаве у Чешкој (Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK)

То долази након сjеднице локалног кризног тима у Новом Замкију, у словачком региону Нитра.

Раније данас, прекогранични мост у Члаби, који повезује Словачку и Мађарску, је затворен због због пораста нивоа воде у реци Ипел.

Како је саопштила полиција, до сада на територији Нитранског региона нису пријављени проблеми повезани са неповољним временским условима изазваним циклоном "Борис".

Истовремено, број жртава поплава у централној и источној Европи повећао се на 18, а волонтери у пољском граду Ниси поставили су бедеме како би заштитили град од воде.

Волонтери су током ноћи помогли спасиоцима да поставе вреће са пијеском како би санирали оштећени насип у Ниси, граду са 40.000 становника на југу Пољске, од којих је рано јутрос затражена евакуација, преноси Ројтерс.

Град Вроцлав, са 600.000 становника, припрема се за врхунац воденог таласа на реци Одри.

Пољске власти попуниле су 75 одсто џиновског резервоара у близини границе са Чешком, са циљем да смање ниво воде и спријече преклапање поплавних таласа на Одри и Ниси, што се догодило 1997. године, када су велике поплаве погодиле Вроцлав.

Ријеке се и даље изливају из корита у Чешкој, док је ниво Дунава порастао у Словачкој и Мађарској.

Чешко-пољска погранична подручја су од викенда међу најтеже погођенима, јер су ријеке срушиле или оштетиле мостове и уништиле куће.

У поплавама у Румунији погинуло је седам особа, четири особе су страдале у Пољској, четири у Аустрији и три у Чешкој.

Чешки премијер Петр Фијала изјавио је да је евакуисано више од 13.000 људи, а десетине хиљада чешких и пољских домаћинстава и даље су без струје.

У Мађарској су у градовима Вишеграду и Сентандреји, сјеверно од Будимпеште, власти поставиле мобилне бране, припремајући се за пораст водостаја Дунава.

Будимпешта се такође припрема за врхунац воденог таласа и затворила је острво Маргарет, рекреативну зону са хотелима и ресторанима, гдје је постављено десетине хиљада врећа пијеска у циљу заштите.