latinica  ћирилица
17/09/2024 |  11:26 ⇒ 12:54 | Аутор: РТРС

Циклон "Борис" у Европи однио 18 живота; Најтеже у Румунији, евакуације у Пољској и у седам аустријских градова (ФОТО/ВИДЕО)

У циклону "Борис", који је захватио централну и источну Европу, према посљедњим подацима, погинуло је 18 особа, највише у Румунији седморо, гдје је уништено хиљаде кућа. Четири особе су страдале у Пољској, четири у Аустрији и три у Чешкој. Евакуација становништва покренута је у Пољској и Чешкој, док се у Мађарској и Чешкој распоређује војска. У Мађарској се затварају путеви поред Дунава, а у Аустрији се чека други талас киша и поплава. У 42 општине покрајине Доња Аустрија проглашено је ванредно стање.
Поплаве (Фото: EPA/SLAWEK PABIAN POLAND OUT) -
Поплаве (Фото: EPA/SLAWEK PABIAN POLAND OUT)

Због поплава, принудне евакуације покренуте су у неколико земаља Централне Европе, укључујући Чешку, Аустрију, Пољску и Румунију. Упозорења од поплава проглашена су у стотину мјеста широм Чешке, а полиција наводи да је све више настрадалих и несталих.

Ситуација је била најгора у два сјевероисточна региона гдје је десетине хиљада људи било приморано на евакуацију. Дијелови Остраве, регионалне престонице и трећег по величини чешког града, и даље су под водом. Успостављени су центри за оне који су морали да напусте своје домове.

- Тренутно пружамо психолошку и социјалну подршку, упознајемо се са њиховим основним потребама, обезбјеђујемо им средства за хигијену и психолошку његу - каже Јохана Хабибала, портпарол Црвеног крста.

Градоначелник Јан Донал рекао је да ће се град у наредним данима суочити с великим прекидима у саобраћају.
У Јесенику, чешком граду преко границе који је у недјељу поплављен, почело је чишћење након што су се воде повукле оставивши оштећене аутомобиле и смеће на улицама.

У Пољској је наређена евакуација око 44.000 становника града Нисе. Због опасности излијевања оближњег језера постоји опасност од плављења цијелог града. Премијер Туск обећао је помоћ од 200 милиона евра жртвама поплава, тражиће и средства из фондова Европске уније. Влада у Варшави прогласила је стање природне катастрофе.

- Обратио сам се министру финансија и за сада смо обезбиједили финансијске резерве за потребе локација и људи погођених поплавама. У овом тренутку имамо милијарду злота. Министар финансија ме је увјерио, у складу с нашим очекивањима, да неће недостајати средстава за директну и дугорочну помоћ - истакао је поњски премијер Доналд Туск.

Братислава и Будимпешта припремају се за могуће поплаве с обзиром да је водостај Дунава све већи. Градске власти у Будимпешти потпуно су спремне за надолазећи плавни талас - гдје је 12.000 војника у приправности за пружање помоћи.

У сусједној Аустрији нивои ријека су опали, али су званичници најавили други талас киша и поплава. Посебно је тешко у региону сјеверно од Беча. У 42 општине покрајине Доња Аустрија проглашено је ванредно стање.