Повећан број жртава поплава у Европи; Аустрија страхује од пуцања брана (ФОТО/ВИДЕО)
Аустрија је изложена великом ризику од пуцања брана, а ситуација је посебно напета у покрајини Доња Аустрија, на сјевероистоку земље. Пољска влада због поплава планира да прогласи стање природне катастрофе.
У Мађарској је на снази упозорење на поплаве трећег степена.
Број жртава поплава у централној и источној Европи које је донио циклон "Борис" повећан је на 15. Ријеч је о најгорим поплавама у посљедње двије деценије на подручју од Аустрије до Румуније.
Ријеке су пробиле корита у Пољској, Чешкој и Румунији. Бујица носи све пред собом.
Amphibious tracked vehicles are en route from Szentes to Pilismarót to support flood defense efforts, announced Defense Minister @SzBobrovniczky on his Facebook page Monday. The Hungarian Defence Forces are playing a key role in the flood protection efforts, deploying… pic.twitter.com/4dlKFdHydq
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) September 16, 2024
Велики дио Чешке погођен је поплавама које су иза себе оставиле пустош, евакуисано је више од 12.000 људи, а четвртина домаћинстава је остала без струје.
У Бечу је данас дјелимично обустављен, школе су у ванредном режиму, многе улице су затворене, а до неких зграда се може доћи само чамцем, јављају аустријски медији.
Због обилних падавина у средњој Европи, расте водостај Дунава и у Србији. Очекује се да ће у наредна четири дана на улазу у Србију, порасти четири метра и премашити ниво редовне одбране од поплава. Већих проблема не би требало да буде, речено је након сједнице Кризног штаба.
Several counties in Romania have experienced severe #flooding over the weekend. @WHO_Europe RD @hans_kluge issued a message of support, drawing attention to the issue of #climatechange.
— WHO Romania (@WHO_Romania) September 16, 2024
For more info on how to keep safe during & after floods, visit https://t.co/lWhh50cRXc https://t.co/faoFC1T8Mx
- Очекујемо пик у Србији између 24. и 26. септембра, процјена Србијавода је да ће трајати седам дана - рекао је Милођ Вучевић, премијер Србије.
У међувремену, званичници у Будимпешти упозорили су на прогнозе да ће водостај Дунава премашити висину од 8,5 метара, што је близу рекордне вриједности од 8,91 метар колико је забиљежено 2013. године.
Градоначелник Гергељ Карачоњи истакао је да је Будимпешта пред највећом опасности од поплава у посљедњој деценији.