Калинић: Пуна подршка иницијативи Шкипине - "Пале - пријестоница Српске"
Он је у изјави Срни указао да наратив о Палама као пријестоници Републике Српске с разлогом траје више од три деценије, те нагласио да законом о пријестоници треба дефинисати републичке садржаје и институционалну форму.
Калинић који је и некадашњи министар здравља напоменуо је да је од 1991. до 1998. године живио и радио на Палама које су у пуном капацитету функционисале као политичко и административно сједиште Републике Српске.
Он је навео да су, и прије него што је званично отпочео ратни сукоб у БиХ на Палама и најближој околини, успостављени и током четири ратне године у готово немогућим условима функционисали бројни органи и институције извршне, законодавне и судске власти.
- Тако је то било све док тадашњи предсједник Републике Српске Биљана Плавшић као резултат унутрашњег раскола у српском руководству није све битне институције измјестила у Бањалуку. Били су то драматични дани који се на сву срећу нису завршили проливањем крви - рекао је Калинић.
Он је истакао да је Бањалука данас постала истински административни центар Републике Српске и у суштини функционише као главни град, те да ће у оквиру, неизбјежних уставних промјена то бити још и јасније дефинисано.
- У међувремену, стиже иницијатива народног посланика СНСД-а Дамјана Шкипине да се кроз одређена законска рјешења Пале и званично прогласе пријестоницом Републике Српске - подсјетио је Калинић, те изразио увјерење да ће се та иницијатива ускоро наћи на скупштинском засједању и да ће добити подршку већине народних посланика, јер је и предсједник Републике Милорад Додик снажно стао иза тог приједлога.
Калинић је поручио да грађани Пала и сви они који су у тој општини остали, склањајући се од муслиманског прогона из Сарајева, апсолутно заслужују такво признање.
- Ако би све остало само на симболичном проглашењу Пала као пријестонице то би неодољиво асоцирало на политичку пропаганду и била би самој себи сврха - рекао је Калинић и истакао да ће се прави смисао овог пројекта показати тек онда када пријестонички буџет Пала буде у пуном смислу дефинисан и реализован као развојни.
Калинић је истакао да је на Палама много урађено, али да има и простора за још доста развојних пројеката.
- Недопустиво је да Пале немају ниједан репрезентативан хотел, да се годинама развлачи пројекат изградње гондоле према Јахорини, да још увијек и поред извора питке воде у непосредној близини, грађани Пала муку муче са водоводом и замућењима, да се не може успоставити једноставна аутобуска мрежа унутар града - навео је Калинић.
Он каже да је недопустиво да се чека са изградњом пјешачке и бициклистичке стазе уз ток Миљацке, те да уз помоћ републичке власти, треба изградити и нови простор Кинотеке, која чува непроцјењиву историјску документацију, као и да се на Пале врати сједиште Новинске агенције Републике Српске "СРНА", која је ту и основана као државна новинска агенција.
- Надајмо се да ће измјештањем Топлане бити реализована гасификација насеља. Пале имају довољно простора да се на њеној територији инсталирају и производни погони чистих технологија. Постојећи факултети, њихови наставници и студенти су непроцјењива вриједност за будућу пријестоницу и то се мора сачувати - поручио је Калинић.
Пале као пријестоница би, сматра Калинић, у перспективи, уз интелектуалне, али и природне ресурсе којима располаже, требало да постану мјесто у које ће долазити не само туристи, већ и млади са породицама који желе наставити живот у том граду и да уз помоћ локалне заједнице и Републике граде своју будућност.
Посланик у Народној скупштини Републике Српске Дамјан Шкипина изјавио је да му је велико задовољство што је на јучершањем радном састанку представника парламентарних странака са подручја Сарајевско-романијске регије добио подршку народних посланика за даљи рад на иницијативи "Пале - пријестоница Српске", за коју се раније заложио и предсједник Републике Српске Милорад Додик.