Хрватска би због суше могла да остане без шећера
У Министарству пољопривреде Хрватске јуче је тим поводом одржан хитан састанак, а помоћ ће тражити и од Брисела.
- Репа се држала колико је могла. Онда је лист извлачио влагу из репе и репа се смањивала и смањивала и сад су се осушили и репа и лист - рекао је Иво Келић, произвођач шећерне репе из Мирковаца за хрватски портал Дневник.
На истоку се производи 85 одсто репе за производњу шећера, а уништено је више од 80 одсто урода.
- Наше породично газдинство има негдје око 126 хектара шећерне репе, а нећемо вадити једно 80 хектара - појаснио је Келић.
У пољима елементарна непогода, а на тржишту могућа катастрофа. Суша је уништила репу не само у Хрватској, него и у дугим европским земљама, па је питање хоће ли ове године уопште бити шећера.
- Таква је ситуација и у Мађарској, Словенији, а видио сам и у Србији да је страшна ситуација. Па немам појма више ко ће сијати шећерну репу кад смо овако на губитку. То би могао бити крај за шећерану у Жупањи, посљедњу у Хрватској - упозорио је Келић.
Посљедња хрватска шећерана не памти овакву кампању.
- Вјерујте, ми радимо с преполовљеним капацитетом, цијена тог шећера је огромна. Све скупа, јако лоша ситуација - рекао је предсједник управе Хрватске индустрије шећера Жељко Задро.
Задро каже да је на јучерашњем састанку у Министарству пољопривреде закључено да ће већ данас кренути према Европској комисији и иницирати активирање кризних резерви у у пољопривреди.
- То се чека шест мјесеци ако се одобри - напоменуо је министар Јосип Задро.
Из Владе умирују да чине све да шећерну кризу не би ојетили и грађани.
- Нема потреба за забринутост за наше грађане, дакле неће бити ни увоза нити повећања цијена шећера. Са те стране Влада штити грађане - тврди државни секретар Тугомир Мајдак.
Мањак шећера надокнадиће ће се залихама и дијелом из рафинирања.
- Поскупљења сигурно не пријете, али имамо катастрофалну ситуацију у Хрватској - каже Задро.