Кузмановић: Његовати српско јединство и развијати га код младих
Кузмановић је поводом 15. септембра и обиљежавања овог празника рекао Срни да се тај дан веже и за Први свјетски рат и Солунски фронт, који је уз помоћ савезника и велико учешће српске војске пробијен у првим деценијама 20. вијека.
- Историја овог обиљежавања значи и позитивну хомогенизацију и повезивање Срба у смислу очувања властитог идентитета. Симбол тог јединства јесу и заставе Србије и Српске. Иначе, култ заставе снажно је изражен код Срба ма гдје били. То је видљиво не само 15. септембра сваке године, већ и свакодневно на установама, институцијама, кућама и становима када се вијоре тробојке Србије и Српске. У појединим мјестима је то нарочито видљиво као у Бањалуци, Београду, Нишу, Палама и другим мјестима - истакао је Кузмановић.
Он је нагласио да то повезивање Срба јасно показује тежње ка јединству, слободи и опстанку Српске као трајне категорије, као и јачању свеобухватног капацитета Србије.
- И одржани Свесрпски сабор у Београду, као и његови закључци, представљају платформу за српско јединство, те путоказ како ћемо даље дјеловати - рекао је он.
Дан српског јединства, слободе и националне заставе државни је празник који се 15. септембра празнује у Србији и Републици Српској.
Тај празник је симболично установљен на дан када се обиљежава пробој Солунског фронта, а празнује се од 2020. године.
Идеју о том заједничком празнику Србије и Српске дали су руководиоци Србије Александар Вучић и Ана Брнабић у договору са руководством Републике Српске, предвођеним Милорадом Додиком.
Влада Српске усвојила је на сједници 10. септембра 2020. закључак о празновању Дана српског јединства, слободе и националне заставе, чиме је овај празник озваничен у Српској.
Дан касније, 11. септембра, и Влада Србије је донијела закључак да се овај празник званично прославља и на територији Србије.
Циљ успостављања Дана српског јединства, слободе и националне заставе јесте оснаживање јединства између српског народа у Србији и Српској, те јачање култа националне заставе.