latinica  ћирилица
11/09/2024 |  07:43 ⇒ 08:20 | Аутор: СРНА

Навршиле се 23 године од терористичког напада у САД

Данас су се навршиле 23 године од терористичких напада на Сједињене Америчке Државе у којима је погинуло око 3.000 људи, док је више од 25.000 повријеђено.
Терористички напад, САД (фото: EPA PHOTO NTV/VIDEOGRAB - илустрација) -
Терористички напад, САД (фото: EPA PHOTO NTV/VIDEOGRAB - илустрација)

Терористички напад на куле Свјетског трговинског центра у Њујорку и на зграду Пентагона извели су припадници Ал каиде са отетим путничким авионима.

Деветнаест припадника Ал каиде упали су у кабине четири путничка авиона и, служећи се ножевима за хартију као оружјем, преузели контролу.

Авион "Американ ерлајнса" улетио је у сјеверни торањ Свјетског трговинског центра на доњем Менхетну, а двадесетак минута касније авион "Јунајтед ерлајнса" ударио је у јужну кулу.

Обе куле близнакиње са по 110 спратова срушиле су се за мање од два сата, што је довело и до значајног оштећења околних зграда.

Трећи авион отет изнад Охаја пао је на западну страну Пентагона што је довело до урушавања зграде.

Четврти авион летио је у правцу Вашингтона, али се срушио у поље у Пенсилванији, након што су путници ушли у кабину и борили се са отмичарима за контролу.

У Свјетском трговинском центру и околини погинуле су 2.753 особе, у Пентагону 184, а у Пенсилванији 40.

Након напада САД су званично покренуле рат против тероризма и притисак на Авганистан ради свргавања талибана који су одбили захтјев Вашингтона да протјерају вођу Ал каиде Осаму бин Ладена.

Бин Ладен је одговорност за напад 11. септембра преузео 2004. године, а као мотив је навео подршку Израелу и присуство америчке војске у Ираку и Саудијској Арабији.

Седам година касније Бин Ладен је убијен у Пакистану у рацији коју су спровеле америчке снаге.

Терористички напад 11. септембра 2001. године је међу најзначајнијим догађајима који су се десили од почетка 21. вијека, у смислу општих економских, социјалних, културних и војних посљедица које су услиједиле у САД и остатку свијета.

На мјесту на којем су се налазиле куле "близнакиње" у Њујорку подигнуто је спомен-обиљежје жртвама, а сазидан је и нови Свјетски трговински центар.