У првих седам мјесеци увоз меда већи 22 пута од извоза
Из Спољнотрговинске коморе указују да је овогодишњи увоз меда већи и количински / за чак 10 тона/ и вриједносно него остварени у истом периоду лани, док извоз не биљежи осцилације.
Водећа извозна тржишта била су Јордан, Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија, док су увозна тржишта била Хрватска, Турска, Србија, Бугарска и Мађарска.
Из Спољнотрговинске коморе напомињу прошла година је за већину домаћих пчелара била лоша, што потврђује и годишња анализа спољнотрговинске размјене, према којој је забиљежен пад извоза за више од 40 одсто.
Вриједност извоза меда лани је износила 240.880 КМ, што је мање 20,32 одсто него 2022. године, док је увоз износио 3.552.928 КМ, што је мање за 25,13 одсто.
Количински, лани је из БиХ извезено 6.952 килограма природног меда, што је мање за 44,38 одсто него годину раније, док је увезено 468.851 килограм меда, што је мање за 26,78 одсто.
Извозна тржишта у 2023. години била су Саудијска Арабија у коју је извезено 60 одсто укупног извоза меда, затим Уједињени Арапски Емирати 12 одсто, Бахреин два одсто, док је у све остале земље извезено 26 одсто извоза.
Увозна тржишта у 2023. години била су Хрватска на коју се односи 58 одсто укупног увоза меда у БиХ, затим Турска 21 одсто, Србија 20 одсто, те Сјеверна Македонија и Нови Зеланд један одсто.
Из Спољнотрговинске коморе истичу да климатске промјене, које су из године у годину све екстремније, увелико одређују годишњи принос меда.
- Суша и екстремно висока температура у Херцеговини, те блага прошлогодишња зима, сигурно ће негативно утицати на годишњи принос. Пчелари који су ове године имали "планинску пашу" и који су географски позиционирани у предјелима са вишом надморском висином, ове године очекују солидне приносе меда - наводе из Спољнотрговинске коморе БиХ.