latinica  ћирилица
06/09/2024 |  16:24 ⇒ 22:32 | Аутор: РТРС

Реформа пензијског система даје резултате (ВИДЕО)

У Републици Српској почела је исплата пензија. Буџетом за ову годину за њихову исплату обезбијеђено је милијарду 785 милиона марака. Од 1. јануара редовним усклађивањем укупан износ пензија повећан је за 9,2 одсто у односу на претходни мјесец.
Фонд ПИО - Фото: РТРС
Фонд ПИОФото: РТРС

Због процеса старења становништва, пензијски систем Републике Српске дугорочно је угрожен, а буџетски систем преоптерећен, због чега се више од деценије спроводи реформа у овој области.
Оно што многе занима, није планирано даљње продужавање радног вијека запослених у Српској.

Реформа пензијског система, даје значајне резултате у погледу његове одрживости, али је због негативних демографских кретања неопходно стално пратити параметре система и правовремено реаговати на негативне демографске или економске трендове. Приједлог измјена закона предвиђа да се пензије редовно годишње усклађују, умјесто само у јануару, да то буде два пута годишње.

- Tо има низ предности, прије свега имајући у виду да ће уколико имамо стопу инфлације бити мањи удар на кориснике права јер они читаву годину примају пензију која је усклађена у јануару - каже Младен Милић, директор Фонда ПИО Републике Српске.

Удружење пензионера упознато је о приједлогу измјена закона. Кажу да ће чешће усклађивање значајно побољшати пензије, али и истичу да пензија није социјална категорија, него стечено право и да само осам одсто пензионера има 40 година стажа осигурања.

- Гарантована пензија са 40 година стажа је 601 марка, наравно онај ко има 15 година стажа добија пола од тога, то је 300 марака. Онај пензионер који има 40 година стажа просјечна пензија им је 900 марака, тако да они који су мало радили имају и мањи просјек - истакао је Ратко Трифуновић предсједник Удружења пензионера Српске.

За прикупљање података о радном стажу често је потребно много времена, поготово ако је дио стажа остварен у иностранству. Измјене Закона доносе новине.

- Да сви осигураници који у наредних годину дана остварују право на пензију поднесу захтјев за комплетирање података у најближу пословницу фонда. То не значи по аутоматизму пензионисање - додаје Илић.

Умјесто само корисницима старосне пензије, предложено је и да се корисницима породичне пензије, међу којима су, удовице, ученици и студенти, омогући заснивање радног односа без губљења права. Радна група коју је формирало ресорно министарство пажњу је усмјерила и на борачку популацију.

- Овим измјенама планирано је рјешавање сатуса осигураника за борце Војске Републике Српске, који су правоснажно ослобођени одговорности за ратне злочине, да би исти могли остварити право у систему пензијског и инвалидског осигурања - наводе из Министарства рада и борачко- инвалидске заштите Републике Српске.

Из Уније удружења послодаваца, који су социјални партнер у реформи, кажу да се све измјене закона крећу у правцу повећања права осигураника, а да би права требало редуковати.

- Имајући у виду укупно старење радника и старење укупно читаве популације потребно је размотрити реформу ПИО система. Постојеће измјене и допуне које је упутио Фонд ПИО нису реформа, оне су само корекција и то бојимо се у правцу повећања права - наводи саша Аћић из Уније удружења послодаваца.

Систем који почива не међугенерацијској солидарности све је теже одржати, не само код нас него и у свим европским земљама. У Словенији, рецимо, скоро једну трећину становника чине пензионери. Измјене закона Народна скупштина Српске требало би да разматра до краја године, а најважније је, како је наглашено, да нема помјерања старосне границе за одлазак у пензију.