Кошарац: Озбиљан искорак на европском путу могућ уз примјену механизма координације
Говорећи о Плану реформи за План раста Европске комисије, Кошарац је навео да је забрињавајућа ситуација у Федерацији БиХ, гдје су четири представника кантона зауставила сав напредак који је начинио Савјет министара заједно са ентитетским министарствима и другим кантонима, како би БиХ повукла прву траншу из Плана раста.
Кошарац је навео да је о овом проблему разговарано на данашњој сједници Савјета министара, додајући да је видљиво да у ФБиХ постоји политички обрачун на релацији СДА-странке "тројке".
- То питање дефинитивно треба да се ријеши у ФБиХ. Власт без обзира на различите политичке ставове мора сјести са чињеничним факторима, то су та четири кантона гдје је СДА на власти да покушају наћи рјешење - рекао је Кошарац новинарима у Сарајеву.
Према његовим ријечима, најзначајнији дио активности спровођења реформске агенде и усаглашавања са правном тековином ЕУ спроводи се путем ентитета и кантона, а мањи преко заједничких институција.
- Са тог аспекта ово питање ФБиХ треба сама да ријеши, а да ми наставимо даље да трагамо за рјешењима евентуалних неких других отворних питања, као што су, рецимо, закон о Уставном у суду, престанак важења мандата страним судијама и нека друга питања, како бисмо на крају имплементирали свих 14 кључних приоритета - нагласио је Кошарац, који је и министар спољне трговине и економских односа.
Кошарац сматра и да је овај сазив Савјета министара на темељу потпуне координације активности са институцијама Републике Српске и ФБиХ, путем процеса усаглашавања и уз потпуно кориштење механизма координације направио озбиљан искорак.
- То су верификовале и неке европске институције, сјетимо се изјава које кажу да је урађено много више него претходних 10 или не знам ни ја колико година- рекао је он и додао да је евидентно да је дошло до застоја на европском путу БиХ.
Кошарац је навео да је основни разлог за то што је суверенитет унутрашњег дијалога и договора политичких актера предат амбасадору САД у БиХ Мајклу Марфију и Кристијану Шмиту.
Он је навео да су то урадиле структуре из ФБиХ и подјсетио на споразум из Лакташа, који је јасно мапирао шта се у које вријеме ради, који прописи се доносе и у којем времену.
- Сјетимо се ситуације када у једну од институција ФБиХ оде Марфи и каже ово је ваша агенда. То не може урадити Републици Српској. Мислим да је та заробљеност према ставовима Марфија и Шмита кључан проблем застоја БиХ на европском путу - рекао је Кошарац.
Говорећи о тачки дневног реда која се односила на захтјев замјеника директора Агенције за истраге и заштиту Зорана Галића за разрјешење, Кошарац је рекао да је закључак Савјета министара да она тијела која предлажу и спроводе поступак именовања прво дају свој став о овом питању.
- Изненађени смо начином како је то неком брзином дошло на Савјет министара и цијенимо да Независни одбор мора донијети свој став - навео је Кошарац.