latinica  ћирилица
24/07/2024 |  07:15 ⇒ 08:59 | Аутор: РТС

Кијев против Лукоила - Мађарска и Словачка на нафтним мукама

Мађарска и Словачка покренуће процедуру пред Европском комисијом против Украјине због, како наводе - неочекиване и непријатељске одлуке Кијева да руском "Лукоилу" забрани транзит нафте преко своје територије. Оне су, међу пет чланица Уније, које су изузете од ембарга на руску нафту јер им снабдијевање зависи од нафтовода "Дружба".
Гасовод (Фото: EPA-EFE/MARCIN BIELECKI POLAND OUT) -
Гасовод (Фото: EPA-EFE/MARCIN BIELECKI POLAND OUT)

Словачка половину потребе за нафтом покрива само испоруклма руског Лукоил" нафтоводом "Дружба". А Мађарска истим дотоком обезбјеђује трећину потрошње.

Украјина је руски "Лукоил" ставила на проширену листу санкција, па компанија од јула не траспортује нафту у Европу.

- Ова одлука Украјине да Лукоилу не дозволи транзит нафте преко њене територије за Мађарску и Словачку несхватљива је и неприхватљива и озбиљно угрожава енергетску безбједност двије земље. Мађарска и Словачка раде на правним и техничким рјешењима како би се обезбиједило несметано снабдијевање сировом нафтом - рекао је Петер Сијарто, министар спољних послова и трговине Мађарске.

Уз позив да поштује прелазни период о транзиту руске нафте, који је Брисел одобрио за чланице Уније које немају излаз на море, Кијеву дају три дана да промијени одлуку.

Кршење тог договора пријетња је снабдјевању и расту цијена деривата. Словачка већ биљежи велике губитке што је покренуло и политичке полемике.

- Овде се испоставља да неке санкције имају негативнији утицај на државе чланице него на Русију, јер ће у случају нафте Русија моћи да пронађе алтернативне путеве. Међутим, Словачка ће имати веома велике проблеме, јер треба времена да се трансформише на прераду нафте која није уралска - каже Петер Кмец, потпредсједник владе Словачке.

- Дужност Владе је да одговори на такву ситуацију и да преговарају са својим партнерима. На неки начин да мотивише ову рафинерију да пређе на другу нафту - каже Јозеф Хајко, посланик опозиције у парламенту Словачке.

Иако је чињеница да геополитички и ратни сукоби отежавају дотоке енергената, стопирање Лукоилових испорука покренуло је и трзавице међу појединим чланицама Уније.

Пољска оптужује Мађарску да новонасталу ситуацију користи да блокира помоћ Украјини.