14/07/2024 |  20:39 ⇒ 22:59 | Аутор: РТРС

"Црвена фурија" освојила титулу (ФОТО)

Фудбалске репрезентације Шпаније и Енглеске играју финале Европског првенства у Њемачкој.
Енглеска - Шпанија (Фото: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF) -
Енглеска - Шпанија (Фото: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF)

94' - Крај меча - Шпанија је првак Европе!

89' Промјена код Шпанаца - 2:1

Микел Мерино ће играти умјесто Ламина Јамала.

90' Олмо други голман Шпаније - 2:1

Дани Олмо је успио да одбрани шут Гуеиа након одбитка и спријечио изједначење Енглеске. Прије тога, послије центаршута из корнера Деклан Рајс је покушао да постигне гол, али је Унаи Симон је одбранио ударац.

89' Измена у тиму Енглеске - 2:1
Ајван Тони ће играти уместо Фила Фодена.

86' Шпанија води 2:1

Ојарзабал је стријелац, Шпанија води и све су ближи титули.

73' Енглеска изједначила 1:1

Кол Палмер је донио изједначење Енглезима.

67' Мората завршио меч - 1:0

Мората је изашао, капитенску траку дао је Карвахалу, а уместо њега играће Ојарзабал.

66' Јамал прави нове проблеме Шоу - 1:0

Опет је Јамал дошао иза леђа Шоу и успио да упути ударац ка голу Енглеске, али је Џордан Пикфорд био сјајан и одбранио његов ударац.

64' Белингем игра као Зидан - 1:0

Испред три играча Шпаније, Белингем је у стилу Зинедина Зидана успео да прими лопту и потом да упути ударац лијевом ногом ка голу Шпаније која је прошла тик поред стативе.

61' Кејн је завршио меч - 1:0

Хари Кејн је завршио меч, Саутгејт је направио измјену, Оли Воткинс ће играти у наставку. Кајл Вокер ће бити капитен тима.

56' Шпанија наставља с иницијативом - 1:0

Шпанија је подигла ниво агресивности, после водећег гола Де ла Фуентеови играчи траже и други с којим би стигли на корак до освајања титуле првака Европе. Енглеска не успјева да примири игру.

53' Жути картон за Стоунса - 1:0

Џон Стоунс је добио жути картон на утакмици.

47' Шпанија води 1:0

Стријелац је Вилијамс, а асистент је Јамал.

45' Промјена у тиму Шпаније, Зубименди умјесто Родрија

Луис де ла Фуенте је направио промјену прије почетка другог полувремена, Зубименди ће играти у наставку, а изашао је Родри.

45' Почело је друго полувријеме - 0:0

-----

47' Крај првог полувремена - 0:0

44' Грешка Карвахала могла је Шпанце да кошта примљеног гола - 0:0

Дани Карвахал је био неспретан с лоптом на својој половини, а онда је Белингем искористио то и успоо да дође до шеснаестерца ривала и потом проследи лопту до Кејна који је шутирао у правцу гола Шпаније, али је Родри успешно блокирао шут.

38' Шпанија офанзивна у завршници првог полувремена - 0:0

Репрезентација Шпаније заиграла је офанзивно у завршници првог полувремена. Вилијамс и Јамал мењају места на крилним позицијама, али их сјајно затварају Вокер и Шо.

31' Олмо добио жути картон - 0:0

Дани Олмо из Шпаније добио је жути картон због старта над Декланом Рајсом.

27' Шпанија доминира у посједу - 0:0

Фудбалери Шпаније имају чак 70 одсто поседа лопте у досадашњем дијелу утакмице. Изгледа да овакав однос снага на терену одговара тимовима. Енглези дисциплиновано прате ривала и покушавају да минимизирају ризик, одличном кретњом којом усмјеравају везне играче још у раној фази противничких напада.

25' Кејн је добио жути картон - 0:0

Капитен Енглеске Хари Кејн је добио жути картон зато што је стартовао над Фабијаном Руизом у циљу да дође до лопте, али је несмотрено ударио у ногу отвореним стопалом везног играча Шпаније.

15' Контранапад и прекид игра карте на које играју Енглези - 0:0

Фудбалери Енглеске су прихватили неминовност на мечу, јер покушавају преко контранапада и из прекида игре да дођу до водећег гола.

Интензитет игре је нешто висок када се Шпанија брани, јер има тенденцију да одузме лопту ривалу.

7' Шпанија доминира у посједу лопте - 0:0

Фудбалери Шпаније загосподарили су тереном у виду притиска и посједу лопте. Стрпљиво нападају, али не добијају простора у посљедњој трећини да угрозе гол ривала. Енглези синхронизованом тимском игром бране свој гол.

3' Очекивано мирно на почетку финала - 0:0

Финалисти Европског првенства мирно су започели дуел у Берлину, уз одличну и дисциплиновану игру на средини терена. Шпанија је преузела иницијативу са жељом да у наставку меча доминира у посједу лопте.

Енглеска је ставила у дефанзиви, док Шпанци покушавају преко крилних играча да дођу до шеснаестерца ривала.

1' Почело је велико финале - 0:0

Ударац са центра терена извели су фудбалери Енглеске.

-----

Франсоа Летексије судиће финални меч

Француз Франсоа Летексије судиће финални меч. На овогодишњем турниру судио је три утакмице: Шпанија - Грузија, Данска - Србија и Хрватска - Албанија, док је био четврти арбитар на мечу Њемачка - Шкотска.

Помоћне судије биће Французи Сирил Миније и Мехди Рамуни, док је за четвртог арбитра одређен Пољак Симон Марчињак.

Пољак Томаш Листкјевич је одређен за помоћног резервног судију.

У ВАР соби биће Французи Жером Бризар, Вили Делажо и Масимилијано Ирати из Италије.

Белингем кључни играч у организацији игре Енглеске

На путу Шпанцима до титуле првака Европе, као посљедња препрека стоји Енглеска - екипа која је показала висок ниво зрелости.

Посљедњи погодак, прије финала, демонстрирао је снагу играчког кадра којим располаже тренер Герет Саутгејт.

Све утакмице у нокаут рунди Енглези су почињали такорећи из минуса и успијевали су да преокрену резултат на крају.

То учвршћује одлучност и самопоуздање тиму уочи дуела против Шпаније.

У досадашњем дијелу турнира, Енглеска је уписала 3.593 тачних додавања од укупно 3.986 покушаја, што чини 90,34 одсто успјешности.

821 додавање било је успјешно од 934 кратких пасова.

Највише је било средњих пасова 2.496 успјешних од укупно 2.660, а најмање су Енглези практиковали дуга додавања - 276 је било прецизних у 392 покушаја.

Навијачи Енглеске (Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN)

Истакнути фудбалери Енглеске на Евру били су Хари Кејн са три поготка, Џуд Белингем са два, Букајо Сака и Оли Воткинс са по једним голом. На шест утакмица бранио је Џордан Пикфорд који је примио четири гола.

Неколико шпанских играча је или играло са Џудом Белингемом, или су покушавали да га зауставе у дресу Реал Мадрида.

Биће занимљиво гледати покушаје фудбалера Луиса де ла Фуентеа у циљу минимизирања његовог утицаја у игри Енглеске.

Девет фудбалера Шпаније се уписали у стријелце

За многе љубитеље фудбала, Шпанија је била најбоља екипа током цијелог турнира, придобила је навијаче широм Европе узбудљивим нападачким стилом игре који спаја искуство ветерана оличено у Родрију и Алвару Морати са великим потенцијалом и талентом фудбалера као што су Ламин Јамал и Нико Вилијамс.

Шпанија је изузетно технички прецизна екипа, не би било исправно истаћи једног играча, али би било поштено рећи да је подједнако добра на свим дијеловима терена, уосталом то говори и гол разлика од 13 датих и само три примљена гола на турниру.

Током турнира Шпанија је уписала 90 одсто тачних додавања, од 3.547 било је 3.202 прецизна паса.

Кратка додавања су успјела 708 пута из 812 покушаја, средњих 2.253 од укупно 2.390, а најмање је било дугих 244 од 345 пасова.

Девет фудбалера уписало се у стријелце на овом турниру, Дани Олмо је уписао три, а Фабијан Руиз два гола.

Поред њих прецизни су били и Јамал, Феран Торес, Алваро Мората, Нико Вилијамс, Родри, Микел Марино и Дани Карвахал.