latinica  ћирилица
11/07/2024 |  09:28 ⇒ 11:18 | Аутор: СРНА

Вулетић: Окретање америчком течном гасу равно економском самоубиству

Правити енергетску стратегију тако што ће се БиХ у потпуности одрећи употребе руског и окренути ка америчком течном гасу, далеко скупљем, сулудо је и равно економском самоубиству, сматра експерт за енергетику и гасни сектор Војислав Вулетић.
Гасовод (Фото: EPA/Ole Berg-Rusten NORWAY OUT) -
Гасовод (Фото: EPA/Ole Berg-Rusten NORWAY OUT)

Коментаришући настојања појединих бошњачких политичара, међу којима је и члан Предсједништва БиХ Жељко Комшић, да се БиХ по сваку цијену и потпуно одрекне наводне зависности од руског гаса и пређе на такозвани сјеверноамерички течни, Вулетић је рекао да је ријеч о политички мотивисаним порукама, а не здраворазумским и економским.

Уколико БиХ не жели да угрози своју енергетску стабилност, Вулетић сматра да се не смије олако одрећи постојећих рута снабдијевања и приче око спајања са "Турским током", наводи Глас Српске.

- Ослањати се само на течни гас и правити некакве политичке гасоводе, стварно је сулудо, равно самоубиству - рекао је Вулетић.

Вулетић је навео да су нетачне тврдње Комшића, који је прије неколико дана објавио ауторски текст у једном од америчких часописа у којем се наводи да је енергетску стабилност Европе, па и БиХ, потребно градити на америчком течном гасу, те додао да су то најбоље осјетиле поједине европске земље које су кренуле тим стопама.

Он је оцијенио и да је бесмислена евентуална градња Јужне интерконекције, гасовода којим би се БиХ спојила с Хрватском, односно гасним терминалом на Крку.

- То је бацање пара. Они који прате стање на гасном тржишту знају да ни САД немају довољних количина течног гаса - каже Вулетић.

Амерички државни секретар Ентони Блинкен је заједно са америчким амбасадором у БиХ Мајклом Марфијом један од највећих заговорника градње Јужне интерконекције гасовода, односно спајања БиХ са терминалом Крк у Хрватској, а у који се у највећој мјери допрема амерички течни гас.

Амерички званичници годинама упозоравају Европљане, па и власти у БиХ, да се морају ријешити зависности од руског гаса. С друге стране, САД од Русије и даље купују уранијум и то у огромним количинама. Русија и даље, поред свих уведених санкција, подмирује чак 24 одсто тренутних потреба САД.